Khawari: "Alla i City vill undvika enkelserie"

I Linköping City är saken klar. De vill inte göra som i division 2 och 3 och spela enkelserier. "Skulle bli en annan karaktär på varje match", säger City-tränaren Aso Khawari.

Linköping City vill undvika enkelserie i division 1.

Linköping City vill undvika enkelserie i division 1.

Foto: Claes Nilsson

Fotboll2020-04-28 13:00

För division 1 är fortsatt planen att serien ska dra igång den 21 maj, med en vanlig dubbelserie.

Men under tisdagen skulle Svenska Fotbollsförbundets förbundsstyrelse träffas för att diskutera frågan kring ytterligare framskjuten seriestart.
I division 2 och 3 är det redan beslutat kring enkelserie, även den frågan kommer diskuteras på tisdagens möte. 

I en intervju med Fotbolldirekt bekräftar Ettanfotbolls utvecklingschef Jimmy Fors att ettanklubbarna är starkt mot en enkelserie och att de har skickat en gemensam skrivelse till Svenska Fotbollsförbundet. 

Linköping Citys tränare Aso Khawari tror att beslutet som kommer från Svenska Fotbollsförbundet främst kommer handla om ytterligare en framskjutning av seriestarten. 
– Jag tror det kan skjutas fram till början av juni istället, säger Aso Khawari. 

Hur skulle ni i City ställa er till en eventuell enkelserie? 
– Alla i föreningen vill undvika det. Vissa lag skulle tjäna mer än andra på enkelserie. Det skulle bli en annan karaktär på varje match. 

Hur långt kan ni "sträcka er" för att få till en dubbelserie? 
– Vi kan sträcka oss en bit efter maj och början av juni. 

Skulle er spelartrupp klara av att spela två matcher i veckan under en hel säsong? 
– Ja, vi har en väldigt bred trupp. Men det finns många tuffa situationer som medföljer ett sånt tajt spelschema. Dels den mentala biten att kunna ladda om, men också träningsplaneringen som blir svår.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!