Herrlaget blev i lördags klart för comeback i division 4 när Sturefors besegrades på bortaplan med 5–0. Det betyder att avancemanget är klart, efter två säsonger i femman.
Eldsjälen Lars Karlborg har varit högst delaktig som tränare, fjärde året i den här sejouren, och även fixat med den fina naturgräsplanen på den lite blåsiga anläggningen intill järnvägen.
– Nu är vi på rätt plats, målsättningen är att vi ska vara ett stabilt division 4-lag. Om det blir division 3 är det bonus, säger Lars Karlborg.
LSK spelar en stor roll i Linghem, en ort på cirka 5 000 invånare, och för bygden runt omkring. Klubben mönstrar i år två herrlag, två damlag, tio flicklag och sju pojklag och de kan nyttja fem planer på Lingheden och fyra inne i Linghem. Allt är på naturgräs.
Omsättningen är 900 000 kronor, varav 600 000 är själva fotbollsverksamheten och 300 000 för anläggningen som drivs i egen regi med hjälp av bidrag.
– Klubben mår bra med en ekonomi i balans. Men vi skulle gärna vilja ha konstgräs här också, säger sekreteraren Mikael Ekman.
Besöket hos LSK är den 20:e hållplatsen i Östgöta medias videoserie Fotbollsresan. I reportaget möter ni Lars Karlborg, Mikael Ekman, spelarna Samuel Axelsson och Robin Skarphagen, samt damjuniorerna Sonja Strömberg och Melanie Collins.