Assisterande förbundskaptenen Magnus Wikman, guldtränare med LFC 2009, drog lotterna när svenska cupens gruppspel lottades på måndagen. LFC hamnade i grupp 1 tillsammans med allsvenska konkurrenterna Göteborg och Växjö samt Jitex från elitettan. För att ta sig vidare gäller att vinna gruppen.
– Känns helt okej. Växjö hade vi tänkt att möta i en träningsmatch, så vi får se hur det blir med det nu, säger Olof Unogård, tränaren.
Gruppspel (som inleds 9–10 februari) och semifinal avgörs under februari och mars. Klart är att LFC – som varit i fem raka cupfinaler, men förlorat de tre senaste – spelar en av tre matcher på hemmaplan och avslutar mot Göteborg borta. Finalen spelas sedan 1 maj.
På herrsidan fick IFK Norrköping en på papperet enkel lottning i form av AFC Eskilstuna, Värnamo och Assyriska Turabdin.