– Vi är nöjda med starten, men samtidigt ska man veta att det kommer tuffare tider. Vi har många topplag på rad nu inom kort, säger han.
35-årige östgöten, bosatt i Mantorp och med förflutet i bland annat Åtvidaberg och Sylvia, har för första gången i karriären ett tränarjobb på heltid – och så här långt har det gått över förväntan. Bottentippade Örebro har tagit tio poäng på sex matcher, skuggar fjärdeplacerade LFC i tabellen och har till och med haft bud på mer.
– Med tanke på att ett nytt sätt att spela och så många nya spelare var vi beredda på en tuff vår och att det kunde ta till efter sommaren innan vi verkligen hittade rätt. Men vi har snabbt hittat ett sätt att spela, haft mycket bollinnehav och gjort många av våra mål på liknande sätt, säger Rickard Johansson.
Han är dock noga med att påpeka att det inledande programmet varit förhållandevis angenämnt – men i fyra av de fem närmaste matcherna väntar nu toppkvartetten Häcken, Kristianstad, Linköping och Rosengård.
– Då sätts vi på andra prov. Men vi har bra självförtroende med oss, säger Johansson.
Någon skillnad på att träna damer jämfört med herrar?
– Nja, det skulle jag egentligen inte säga. Däremot är det förstås stor skillnad att få syssla med fotboll på heltid och alltid kunna ha full fokus.
28 juni väntar bortamöte med LFC. På Linköping arena.
– Det blir som hemmamatch för mig. Jag ser verkligen fram emot det. Bara att hoppas att släkt och vänner får vara på läktaren också.