Han fortsätter:
– Vi pratar inte jättemycket om det, men det är klart att man tycker att det är konstigt att vi får ha 50 gäster på vip-avdelningen men att ingen får sitta på våra stora läktare utomhus.
Olof Unogård säger att snacket går tränarkretsarna.
– Det verkar som den här begränsningen på 50 personer är den som kommer lyftas sista av allt. Jag hörde av en tidigare kollega i Hammarby som hade fått nys om att den skulle finnas kvar till oktober.
Vad säger spelarna?
– Vi pratar inte så mycket om det vi inte kan påverka, men självklart vill de ha publik på matcherna. Men när spelet väl är igång tänker man inte på det alls.
Hur som helst. Fyra matcher spelade. Den femte kommer under söndagseftermiddagen när Eskilstuna kommer till Linköping arena.
– Om de spelar på det sätt de gjort de två tidigare matcher vi mött dem så passar de oss ganska bra, då har vi bra koll på dem. Och om de ändrat något så har vi en bra plan för det också.
Landslagsspelaren Lina Hurtig spelade en kvart senast, kanske blir det lite till nu.
– När det är så tätt med matcher är det svårt att stegra intensiteten på de skakade spelarna på träning, då får man använda även matcherna till det.
Nilla Fischer startade inte senast, men gör det nu.
– Vi har tre bra alternativ som mittbackar och därmed möjligheten att spara lite på belastningen när det är intensivt.
På målvaktssidan har Cajsa Andersson och Matilda Haglund spelat två matcher var så här långt.
Planering eller tillfällighet?
– En kombination av båda, säger Olof Unogård. Vi har två riktigt bra målvakter och utnyttjar det genom att låta båda spela. Dessutom har Cajsa en ljumske som gör sig påmind då och då.
Så vem spelar mot Eskilstuna?
– Matilda.