Roligt hade alla de nära 2 000 barn och föräldrar som var med i eller som såg Linghem cup. Fast det var inte kul hela tiden:
-- Jag somnar snart, sa Daniel Baldhagen, målvakt i Östria Lambohovs P98-lag.
Det gjorde han naturligtvis inte. Men han ville nog helst vara med ute på planen och göra mål när hans lag mötte Borensberg. För det blev liksom lite för lite att göra i mål eftersom Östria hade bollen mest hela tiden.
-- Det här börjar bli tråkigt, suckade Daniel och lutade sig mot stolpen.
Då hade det bara gått två minuter!
Men tråkigt hade han ändå inte. Nej, han skrattade var gång hans kompisar gjorde mål. Eller när Tim Jönsson fintade bort Borensbergsspelarna. Emellanåt stod Daniel och sjöng i målet, och när det blev hörna till Borensberg, ja då visslade han.
Fast helst ville han vara som de andra och få vara med där ute på planen och passa och skjuta.
-- Jag vill byta, ropade han.
Men de andra lyssnade inte. De var fullt upptagna av sitt, och de gjorde det de skulle. Mål. Och flera mål. Sju blev det till slut.
Borensberg gav sig dock aldrig. Teodor Wennerbo, Lukas Karlsson, och de andra kämpade på så svetten rann i söndagens solsken. De ville så gärna få ett mål. Och det fick de.
Men resultatet är inte så viktigt i Linghems cup. Inte för de yngre klasserna i alla fall.
Där är huvudsaken att man har roligt. Det viktiga är att man får spela. Alla 5-mannalaglag spelade fyra matcher var. Årets cup var den elfte i ordningen. 107 lag var med.
-- Allt är kul, tyckte Linghems Alicia Petersson och menade precis vad hon sa. I allt räknade hon in att spela match, träffa kompisar, sitta och prata, äta korv, se folk.
Alicia spelar i Linghems F96-lag.
-- Mitt och back, sa hon, men ville inte säga att hon var mittback.
Det skrattade hon åt.
När Corren hälsade på ute på Lingheden spelade hemmatjejerna sin andra match och förlorade mot Lindö från Norrköping med 0--1. Linghemsmålvakten Amanda Normén berättade om målet.
-- Bollen kom högt.
Precis.
-- Det var ganska kul att stå i mål, men jag brukar inte göra det, sa Amanda och berättade att det är Biancha Oxelgren som brukar vara målvakt.
Alicia berättade att Linghem vann första matchen, mot Borensberg, med 1--0 och att Sara Malmström gjorde målet.
I pausen mellan andra och tredje matchen passade Emma Axell på att äta korv.
Och skratta.
För allt är ju så roligt.
Alicia Petersson försökte förklara vad det är som är så roligt med fotboll i jämförelse med att gå i skolan:
-- Man behöver inte sitta stilla i en bänk och titta i en mattebok hela tiden.
De andra Linghemstjejerna skrattade.
För det gör man ju när man har roligt.