– Ett sådant mål där man bara agerar, och så får det bli var det blir, sa Malki och log.
Norrköping vann derbyt i Linköpings sporthall med 4–2 (2–0) i en match som länge saknade derbykaraktär. En rätt sömnig tillställning långt in i andra halvlek, ända till Ignatius Malki tog bollen på egen planhalva, dribblade sig förbi hemmaförsvaret och chippade bollen över chanslöse målvakten Amir Besic.
Det var hur snyggt som helst.
– Och viktigt, sa Ignatius Malki.
Jo, så var det. För efter drömmålet tände matchen plötsligt till och det blev några riktigt rafflande minuter på slutet. KFUM Linköping reducerade två gånger om, först på en snygg frispark från Blend Ali, sen genom Khalid Abukar. Stämningen bland de drygt 400 i sporthallen höjdes dramatiskt och hemmalaget låg på för kvittering. Blend Ali missade straff innan Norrköping kontrade – och Ignatius Malki sköt 4–2.
Ridå för KFUM.
– Vi hade full kontroll, men tappade matchen i slutet. Onödigt, sa Ignatius Malki.
KFUM Linköpings assisterande tränare Meitham Al Hamed var förstås beviken:
– Jag kräver mer av grabbarna, det håller inte att bara tända till mot slutet av matchen. Vi kom igång för sent.
För KFUM var det femte raka förlusten och steget upp till nästjumbon blir allt längre.
– Vi matchar alla lag i den här serien, men vi har det jobbigt just nu och marginalerna är inte med oss, sa Meitham Al Hamed.