BlĂ„gul succĂ© – ovaccinerad Grant kan avstĂ„ USA

Linn Grant tog hem Europatourens totalseger och Caroline Hedwall tog en efterlÀngtad tÀvlingsseger i Costa del Sol Open. NÄgot spel pÄ LPGA-touren nÀsta sÀsong blir det dÀremot inte för Grant, som inte Àr vaccinerad mot covid-19, om inte USA Àndrar sina inreseregler.
–DĂ„ hĂ„ller jag mig i Europa, faktiskt, sĂ€ger Linn Grant till Radiosporten.

En dominant Linn Grant vann Europatourens totalseger.

En dominant Linn Grant vann Europatourens totalseger.

Foto: Göran Söderqvist/TT

Golf2022-11-27 15:22

FörutsÀttningarna var glasklara för golfarna inför sista dagens spel i damernas Europatourfinal Costa del Sol Open i Andalusien i södra Spanien. Linn Grant behövde sluta lika eller bÀttre Àn Maja Stark för att ta hem totalsegern pÄ Europatouren.

För Stark "rÀckte" det med att sluta högre upp i tÀvlingen Àn Grant. Inga andra spelare kunde hota svenskorna.

BÄda svenskorna inledde bra de tvÄ första dagarna men hade tyngre ronder under lördagen. FrÄgan var om nerverna skulle spöka nÀr allt skulle avgöras under söndagen.

Grant stÀngde dörren

Ett rungande nej var svaret pĂ„ den frĂ„gan. Maja Stark var förvisso +1 efter tvĂ„ hĂ„l men fick sedan fart, satte in övervĂ€xeln och signerade för 68 slag, fem under par och –13 totalt.

I vanliga fall hade det nog rĂ€ckt lĂ„ngt. Men Linn Grant Ă€r ingen vanlig spelare. Inte nog med att hon slog vakt om totalsegern med sitt stabila spel – Grant utmanade Ă€ven om vinsten i tourfinalen efter en riktig kalasrond.

23-Ă„ringen gick makalösa Ă„tta under par, var helt bogeyfri efter 65 slag och noterades för totalt –17. Det rĂ€ckte till sist till en ensam tredjeplats. För placeringen i tourfinalen och totalsegern pĂ„ Europatouren belönades Grant med motsvarande 1,8 miljoner kronor.

EfterlÀngtad seger

Grant hade tidigare chansen till en framskjuten placeringen i LPGA-tourfinalen ocksÄ, men valde att avstÄ spel. Hon Àr nÀmligen inte vaccinerad mot covid-19 och nekas dÀrmed intrÀde i USA dÀr finalen hölls.

Grant hoppas nu pÄ att USA Àndrar sina restriktioner som enligt Radiosporten gÀller till och med den 3 januari 2023.

– Jag hĂ„ller tummarna, och det Ă€r jag nog inte ensam om. Det Ă€r dags, sĂ€ger hon till Radiosporten.

Att vaccinera sig för att kunna spela pÄ den amerikanska LPGA-touren verkar inte vara aktuellt.

– DĂ„ hĂ„ller jag mig i Europa, faktiskt, sĂ€ger hon.

Costa del Sol Open avgjordes i sÀrspel. Och det var en annan svenska, Caroline Hedwall, som vann tÀvlingen.

33-Ă„ringen slutade pĂ„ –18 totalt och vann över Morgane Metraux, Schweiz, efter sĂ€rspel. Hennes första seger pĂ„ Europatouren pĂ„ tre Ă„r, enligt Discovery+.

– Det kĂ€nns bara fantastiskt, det kĂ€nns som att jag har vĂ€ntat i en evighet. Jag tvekade pĂ„ om jag fortfarande hade det i mig. Det Ă€r bara sĂ„ skönt att fĂ„ ihop det och vinna, sĂ€ger Caroline Hedwall i segerintervjun.

RÀttad: I en tidigare version förekom felaktig information om Grants prissumma. RÀtt Àr att Grant vann motsvarande 1,8 miljoner kronor.

Fakta: Linn Grant

Namn: Linn Maria Grant

Född: den 20 juni 1999 i Helsingborg

FrÀmsta meriter:

+ 4 segrar pÄ Europatouren, samtliga 2022. (Joburg Ladies Open, Belgian Ladies Open, Scandinavian Mixed, Skaftö Open).

+ Totalsegrare pÄ Europatourens Race to Costa del Sol.

+ Historisk som första kvinna att vinna pÄ herrarnas Europatour (Scandiavian Mixed pÄ Halmstad GK, 2022).

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om