Frölunda och Modo bjöd inte på någon större hockeyunderhållning när Elitserien drog i gång efter juluppehållet.
Frölunda vann till slut med 4-2 efter periodsiffrorna 0-0, 1-1 3-1.
Det såg ut som om det var mycket julskinka i magarna på spelarna i båda lagen i kväll, sade Modos tränare Harald Lückner efter matchen.
I den första perioden var det inget ordnat spel från något av lagen. Det var mycket slarv och många individuella misstag. Passningsspelet stämde inte alls och tempot var inte överdrivet uppskruvat.
Den första perioden är nog det sämsta jag har sett på mycket länge, sade Lückner.
Den andra var inte mycket bättre när vi tog flera korkade utvisningar, bland annat en puck över sargen och en för att vi missade i ett byte och blev för många på isen. Det verkade som om huvudena inte alls var med hos spelarna.
Efter en mållös första period tog Frölunda ledningen när Tomi Kallio slog in en retur från Modos målvakt Karol Krizan. Då spelade Frölunda med en man mer.
Med bara 35 sekunder kvar att spela av andra perioden fick Modo chansen att kvittera sedan Frölundas Martin Cibak på egen blå linje spelade pucken rakt på en anfallande modoit. Cibak tvingades jaga i kapp och haka. Christer Lärking kunde inte göra annat än att blåsa för straffslag.
Tommy Salo var mycket nära att rädda Per-Åge Skröders skott, men pucken gled retsamt in i mål.
Vi trodde att den kvitteringen skulle vara psykologiskt betydelsefull, men så blev inte fallet, sade Lückner.
Frölunda startade sista perioden bäst och Tomi Kallio kunde göra sitt andra mål redan efter 3.40. Även denna gång på målvaktsretur när Frölunda spelade powerplay sedan Karol Krizan slagit pucken ut över sargen.
Karl Fabricius ökade på Frölundas ledning innan Jonas Johnson definitivt avgjorde matchen med en puck i tomt mål när det bara återstod 31 sekunder.
Segern innebar att Frölunda passerade Skellefteå i tabellen och tog sig upp på slutspelsplats.