Den otursdrabbade Rolf-Göran Bengtsson kan trots allt få en VM-chans i hästhoppning nästa månad.
Pialotta, hästen Bengtsson skulle slagits om guldet på, är och förblir såld.
Men skåningen har fått tillbaka Roofs, den häst som han så dramatiskt blev av med inför Sydney-OS.
Nu är det en kamp mot tiden om de två kan ta en plats i det svenska VM-laget.
De måste visa resultat först, säger Jana Wannius, den svenske förbundskaptenen.
Bengtsson har två chanser att visa något: en i Valkenwaard i Holland om två helger och så i Rotterdam den 1 september. Det är sista dagen för att anmäla ryttare till VM i Spanien 11-21 september.
Fram till dess måste Bengtsson hitta det gamla samförståndet med Roofs igen.
Hon fungerar inte riktigt på samma sätt nu, säger Bengtsson till TT. Jan Tops och jag har lite olika ridsätt.
Det handlar om finjusteringar - små men viktiga.
I helgen kvalificerade Bengtsson hästen rent formellt för VM genom att tävla i en Grand-Prix-hoppning i Holland.
Jana Wannius, hemma i Sverige, diskuterade på måndagen med FEI, det internationella ridsportförbundet, och begärde också skriftligt på att Roofs verkligen var godkänd och fick de besked han begärde.
Jag är positiv till det här, säger Wannius till TT om Rolf-Göran Bengtssons nya VM-chans.
Men att automatiskt peta bort någon av de annars VM-aktuella bara för att Rolf-Göran Bengtsson och Roofs återförenats vill Wannius inte. Han vill avvakta hur ekipaget klarar sig på tävling.
För bara drygt två år sedan var Roofs och Bengtsson ett spännande svenskt alternativ inför OS. Då bestämde Jan Tops att han som arbetsgivare behövde hästen bättre och övertog Roofs, och Bengtsson kunde inte annat än att gnissla tänder.
Ungefär som förra veckan, då Pialotta plötsligt såldes. Så sent som i våras berättade Rolf-Göran Bengtsson att det fanns garantier för att Pialotta skulle bli kvar över VM.
Men det var bara muntliga besked, säger han nu.
Marknadskrafterna malde ner även det sagda. Pengarna för Pialotta gick inte att argumentera mot. Både svenska förbundet och svenska olympiska kommittén engagerade sig för att rädda hästen kvar åt Rolf-Göran över VM, fast förgäves.
Roofs då, får du behålla henne i sex veckor nu?
Jag vågar inte vara riktigt säker. Det kan man aldrig vara här.