Salo en vinnare i Tre Kronor igen

Göteborg2002-04-26 20:43

Det var ingen av hans bättre matcher, och absolut ingen av de viktigaste.

Men på sätt och vis var det kanske ändå en av de skönare när Tommy Salo var tillbaka i den internationella ishockeyn efter Salt Lake City.

Han - som tilltufsats och sågats av media och svenska folket efter OS-missen.

Han - som övervägt om han ens skulle tacka ja till VM om han fick en förfrågan.

På fredagskvällen i Göteborg fick Tommy Salo, trots att Sverige inte övertygade, bli en vinnare.

En ihågkommen stjärna från förr.

Med folket, åskådarna och stödet bakom sig.

Hyllades av publiken

Det började redan innan matchen, 20 minuter försenad av invigningsceremonier, hade börjat. Men då, när publiken i Scandinavium först vrålade hans namn, var det svårt att avläsa Salos reaktioner.

Det dröjde till mitten av den första perioden innan han gav publiken vad de ropat efter. Först en hygglig räddning, och sedan en plockhandske uppsträckt i luften till den svenska klack som krävt honom på en vinkning.

Reaktionen?

Stort jubel. Och ramsor som avslöjade att de 8 243 åskådarna i Scandinavium älskar sin Salo.

Enkelt i början

När sedan utespelarna - anförda av "Frölundafemman" med Ronnie Sundin, Magnus Johansson, Jonas Johnson, Niklas Andersson och exfrölundaiten Kristian Huselius - sett till att skaffa Sverige en 3-0-ledning såg en storseger ut som en självklarhet.

Niklas Andersson satte 1-0 redan efter 2.06, när han gled in från vänstra sargkanten, tog sig förbi en österrikisk försvarare och lade in premiärpucken mellan benen på målvakten Claus Dalpiaz.Fyra minuter senare klippte Magnus Johansson in 2-0 i numerärt överläge, framspelad av Johnson och Huselius.3-0 var resultatet av 21-åringarna Henrik Zetterberg och Mattias Weinhandls smått telepatiska samarbete. Zetterberg höll undan 104-kilosbacken Andre Lakos bakom mål, lade in en backhand till Weinhandl som i full fart stötte in pucken vid Dalpiaz högra stolpe.

Men tre österrikiska mål störde den svenska bilden.

Först när Färjestadsforwarden Dieter Kalt åkte in och skymde Salo på ett skott från backen Robert Lukas. Osäker på var skottet skulle landa gick Salo ner på knä, men fick pucken på överkroppen innan den studsade in till 1-3.

Sedan när djurgårdaren Matthias Trattnig kunde stöta in 2-4-pucken i tom bur efter kalabalik och kaos framför Salo i det svenska försvaret.

Och i sista minuten reducerade Joseph Lavoie till 3-5 via stolpen.

Som helhet lämnade Tre Kronors premiär en del frågetecken efter sig. Starkt, rivigt och fartfyllt i inledningen - men betydligt sämre, slöare och mindre fantasirikt i de sista två perioderna.

Kanske kan bristen på energi ursäktas med motståndet - ett nederlagstippat och svagt Österrike.

Först på tisdag väntar en vettig värdemätare för Tre Kronor i VM, det avslutande mötet med Ryssland i grupp C.

Däremellan väntar A-VM-debutanten Slovenien på söndagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!