Stulen norsk rallybil hittad

Den norske rallyföraren Mads Östbergs bil som stals i Göteborg för ett par veckor sedan har hittats i Göteborg. Bilen, värd cirka fyra miljoner kronor, var oanvänd och oskadd och påträffades vid partihallarna, uppger GT.

Göteborg2007-01-13 00:00

Den norske rallyföraren Mads Östbergs bil som stals i Göteborg för ett par veckor sedan har hittats i Göteborg. Bilen var oanvänd och oskadd och påträffades vid partihallarna, uppger kvällstidningen GT.

En läsare hade känt igen bilen och tipsade polisen.

Bilen, som är värd cirka fyra miljoner kronor, stals den 29 december utanför ett hotell, där den stod på en täckt släpkärra.

Jag tror inte att de visste vad de stal. De såg en bil och tänkte att den tar vi. Sedan kunde de inte göra sig av med den, säger Morten Östberg, pappa till Mads Östberg.

De två kör i Subarus norska team.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!