Först Tre Kronor - sedan det svenska fotbollslandslaget.
Ett kroatiskt drömmål av Darijo Srna på frispark sänkte Sverige i VM-kvalet.
En svensk boll var inne, men målet blev bortdömt.
Strax efteråt höll matchen på att spåra ur fullständigt när Olof Mellberg och Fredrik Ljungberg började brottas med motståndarna.
Jag har pratat både med personer som sett tv-bilder och med Henrik Larsson, och han är trovärdig, och målet var korrekt. Därför känns det extra bittert, sade svenske förbundskaptenen Lars Lagerbäck.
Det här var första gången, bortsett från förlusten mot Lettland i höstas när EM-biljetten redan var klar, som Sverige förlorat sedan en 0-1-förlust i Wien 1997.
Händelsen med det bortdömda målet inträffade i 71:a minuten, då Tomislav Butina skulle ta ner en boll.
Zlatan Ibrahimovic var tätt inpå och målvakten tappade bollen in i mål.
Spanske domaren Arturo Dauden Ibanez ansåg uppenbarligen att Zlatan knuffat kroaten med händerna. Medan Zlatan, och alltså många med honom, ansåg att Butina tappade bollen innan svensken rörde honom.
Domaren blåste av innan bollen passerade mållinjen, hävdade kroaternas coach, Zlatko Kranjcar.
Den svenska frustrationen efter det, i kombination med kroaternas tuffa och ibland spelkrympande attityd, höll på att få matchen att spåra ur när tio minuter var kvar och spelarna tycktes vara millimeter från att börja slåss.
Olof Mellberg och Fredrik Ljungberg rök ihop med kroater i rena brottargreppen, samtidigt som glödande ilska lyste ur ögonen.
Även Mattias Jonson, som varnades tillsammans med en kroat var inblandad, men det gick aldrig längre än till verbala attacker och fasthållningar.
Sveriges taktik i matchen låg i snabba omställningar på snabba fötter.
Christian Wilhelmsson visade vägen med exploderande löpningar i början. Snabb som västkustvinden gav han den vänstra backen i den högväxta kroatiska trebackslinjen, Josip Simunic, problem.
Dessa Balkans bjässar bjöd på ett motstånd som innebar en diametralt annorlunda uppgift för Sverige jämfört med VM-kvalmatchen i lördags.
Nu var det ett helt annat tryck än att möta Malta. På läktaren. På plan.
Som att jämföra högtryckstvätten med pumpen på landet.
De spelade mer defensivt än vad vi räknade med. Det blev väldigt trångt, sade Lars Lagerbäck.
Vi hittade inte de ytor kring deras backlinje, som vi hade hoppats.
En i inledningen kring högerlåret bandagerad Zlatan Ibrahimovic, som på Malta hade gjort tre mål när det gått mindre än en kvart, och sedan ytterligare ett till, hade så långt knappt kommit in i det kroatiska straffområdet.
Blivande Juventus-kompisen Igor Tudor et Co, visade vad hudnära tät markering innebär, med stenhårt muskelutnyttjande på krympt yta.
Men det var Olof Mellberg, lagkaptenen med de ömmande hälsenorna och det halvsvullna högerknät, som var bäst och en tuff auktoritet mot de tunga kroaterna.
Kroaternas segermål kom i 64:e minuten.
Darijo Srnas avlossade en frispark från 22-23 meter, över en klen svensk mur bestående av bara tre spelare.'
Bollen skruvdundrade sig in i Andreas Isakssons högra hörn.
Det är inte roligt att förlora. Men det är för tidigt att lägga sig ner än, sade Lars Lagerbäck.