I fjol blev hon hela VM:s skyttedrottning och i fredagens EM-premiĂ€r mot Serbien (27â21) stod hon för en tredjedel av Sveriges mĂ„l.
Nathalie Hagman Àr utan tvekan en central del i det svenska anfallet.
ââHon Ă€r ju en sniper och har en otrolig tajming nĂ€r hon sticker pĂ„ kontringar och en fantastisk spelförstĂ„else. Det Ă€r skönt att ha henne, sĂ€ger förbundskapten Tomas AxnĂ©r.
Leder skytteligan
Förutom framgÄngarna i landslaget gÄr det som pÄ rÀls Àven i klubblaget. Hagman leder skytteligan i den franska ligan efter 55 mÄl pÄ sju matcher.
ââMin spelstil Ă€r att göra mycket mĂ„l och har gjort det under min karriĂ€r sĂ„ det Ă€r vĂ€l nĂ„got som förvĂ€ntas av mig, bĂ„de av mig sjĂ€lv och andra. Det Ă€r inget jag gĂ„r runt och tĂ€nker pĂ„ men det Ă€r nĂ„got jag gĂ€rna vill bidra med, det Ă€r en del av min prestation, sĂ€ger hon.
Problemet som nu uppstÄr Àr att fÄ 31-Äringen att hÄlla hela mÀsterskapet. Hagman Àr den enda specialiserade högersexan i truppen och i premiÀren spelade hon stora delar av matchen. För Axnér handlar det om att anvÀnda sin mÄlspruta pÄ bÀsta sÀtt.
ââDels har Nathalie en stor rutin pĂ„ att spela mycket och har gjort det i mĂ„nga av sina klubblag och i andra mĂ€sterskap sĂ„ jag tror att hon vet nĂ€r hon kan hitta en del vila i matcherna. Sedan Ă€r det sĂ„klart, som i gĂ„r, att nĂ€r vi ger henne tio min pĂ„ bĂ€nken tycker jag det Ă€r en bra investering för henne och lite lĂ€ngre för mĂ€sterskapet, sĂ€ger han.
Hagman sjÀlv Àr inte orolig över belastningen.
ââJag spelade mycket förra mĂ€sterskapet ocksĂ„ och det var tufft Ă€ven om vi mötte lite sĂ€mre nationer emellanĂ„t sĂ„ sprang jag vĂ€ldigt mycket i de matcherna ocksĂ„. Jag kör pĂ„ tills kroppen sĂ€ger nĂ„got annat och sedan Ă€r det Tomas som fĂ„r bestĂ€mma nĂ€r jag ska vila.
Fullsatt vÀntar
En annan sak som hon fÄtt vÀnja sig vid Àr förvÀntningarna pÄ nya mÄl.
ââDet finns alltid en press av att vara med i landslaget och givetvis nĂ€r du Ă€r en av de som startar matcherna sĂ„ Ă€r det förvĂ€ntningar men pĂ„ det stora hela tror jag att förvĂ€ntningarna frĂ„n en sjĂ€lv Ă€r minst lika stora, sĂ€ger Hagman.
I kvÀllens match mot hemmanationen Slovenien vÀntar sig Hagman en tuffare resa Àn i premiÀren mot Serbien. Slovenien tog överraskande hem sin premiÀr mot Danmark inför fulla lÀktare.
ââDet blir en tuff match. De Ă€r pĂ„ hemmaplan och jag vet hur lĂ€nder pĂ„ Balkan kan ha det pĂ„ lĂ€ktarna och med det stödet blir de kanske ett bĂ€ttre lag bara pĂ„ grund av det, sĂ€ger hon.
Nyckeln ligger dÄ i att inte bli stÀlld av det ljud som publiken pÄ Balkan Àr kÀnda för.
ââJag tror att mĂ„nga hĂ€r har varit med om det tidigare och vi ska försöka gĂ„ in och ta det som vilken match som helst och försöka njuta av det i stĂ€llet, sĂ€ger Hagman.