Hyllades efter vinst: "Fantastisk"

Mantorp är på god väg mot nästa kvalsteg. "Det ser onekligen lovande ut", sa Johnny Johansson, tränaren.

Foto: Rebecca Candevi

handboll2018-03-30 19:37

Seger, 25–22 (14–13), i bortamötet med klassiska och anrika Warta var en drömstart för Mantorp på den tänkta vägen till allsvenskan. Det betyder dubbla chanser att avgöra på hemmaplan – om det nu inte blir seger direkt nästa söndag.

– Man ska inte ta något för givet. Warta har ett starkt lag, men visst har vi skaffat oss ett gynnsamt utgångsläge. På hemmaplan har vi inte förlorat sedan tidigt i höstas, sa Johansson efter den sköna påskpresenten i Göteborg.

Mantorp – utan viktige målskytten Jakob Nilsson, som är tillbaka till nästa match – inledde taffligt och hamnade i tidigt underläge, men en time out gav önskad effekt och gästerna segade sig både i kapp och förbi. I andra halvlek var det ledning med några bollar i stort sett hela vägen.

Många var bra och målvakten Tony Tolic allra bäst.

– Fantastisk, sa Johansson.

I övrigt hyllade han kollektivet och inte minst den samlade försvarsinsatsen.

– Vi visste vad vi skulle möta och var bra pålästa. Det ser onekligen lovande ut, sa Johnny Johansson.

Tar sig Mantorp vidare från första kvalsteget väntar Tyresö i bäst av tre matcher om en plats i näst högsta serien till hösten.

Målskyttar: Daniel Blomqvist, Niklas Johansson 5, Ivar Pålsson, Jakob Holmberg, Mikael Malmström 3, Albin Enqvist, Victor Nilsson 2, Oskar Kjellander, Oscar Johansson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!