Många insläppta för RP mot förra mästarklubben

Serieledarna på bortaplan. Det blev precis så svårt som RP hade befarat.

Erik Kaliff gjorde tio mål för RP. Arkivbild

Erik Kaliff gjorde tio mål för RP. Arkivbild

Foto: Ulf Stråhle

Handboll2022-02-06 16:20

– Det är allsvensk klass på allt de gör, men vi är absolut inte 13 mål sämre än dem. Tyvärr är vi bara 80-procentiga i försvarsspelet och det straffar sig, säger RP-tränaren Andreas Johansson efter förlusten mot handbollsklassikern Drott i division 1-handbollen. 

Den flerfaldiga svenska mästarklubben vann med 39–26 (20–13) i Halmstad arena efter att ha punkterat spänningen redan till pausvilan. 

– Det är liksom helheten, med allt från inställningen till tekniska misstag, som inte håller i dag. Men offensivt vill jag gärna lyfta fram Erik Kallif, han fortsätter trampa hela tiden, säger RP-tränaren.

RP spelar igen redan under tisdagskvällen, borta mot tabelltrean Fjärås. Bästa målskytt mot Drott: Kaliff 10, Erik Aronsson 3.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!