I målet gjorde Gustav Roos, 19, säsongens första match från start. Då svarade han för flera viktiga räddningar. Bland annat räddade han en straff med pannan.
– Jag har känt det hela dagen, att lite smånervigt är det ju. Men det är alltid kul att lira och sen släpper det när man kommer igång, sa Gustav Roos som fick förtroendet efter inhoppet i första kvalmatchen.
Det var glasklara förutsättningar och en högljud läktare när RP tog emot H43 i andra kvalmatchen. RP-seger var ett måste för att ge sig själva chansen att spela i division 1 även i höst.
Efter förlusten i första kvalmatchen var det just RP-defensiven som behövde förbättras till torsdagens match. Sagt och gjort. Efter att ha gjort 4–3 i första halvan av första halvlek, så lät man inte H43 Lund kvittera. I halvtid ledde RP tre bollar och när matchen var slut så var det en stabil seger med sju måls marginal 33–26.
Tränaren Patrik Olsson var nöjd med lagets insats:
– Det är bara att ta med sig det här nu. De kommer ju inte ändra sitt spel.
Gustav Roos:
– Det är en helt annan inställning. Alla krigar tills det är slut.
På måndag spelas tredje avgörande matchen och samma förutsättningar gäller. Vinna eller försvinna.
– Vi får glädja oss åt det här, men inte för mycket. Vi har en bra känsla. Nu måste de börja fundera, säger Patrik Olsson.
RP:s bästa målskyttar: Axel Mundel 8, Erik Kaliff 6, Christoffer Johansson 6.