"Full fokus på oss själva"

Succéstart – men bara en aktuell spelare för svenska VM-truppen.

Foto: Åke Karlsson

INNEBANDY2014-10-26 11:00

– Det kan vara en fördel för oss, säger Libktränaren Johan Astbrant.

Linköping IBK har imponerat stort under säsongsupptakten och är efter sju omgångar på delad andraplats i innebandyns superliga, med bara en poäng upp till ledande Pixbo.

Till vinterns VM på hemma­plan är världsmästar­backen Anton Karlsson given i svensktruppen – liksom Matej Jendrisak i den tjeckiska – men i övrigt är med största säkerhet ingen Linköpingsspelare aktuell.

Fördel

– Jag tror att det kan vara en fördel. Jämför med Falun som kanske har sju–åtta spelare borta i uppemot en månad. Vi kan träna på i stort sett som vanligt och ha full fokus på oss själva, säger Johan Astbrant.

Kan du tycka att fler av era spelare borde få en landslagschans?

– Svårt för mig att avgöra, men så här just före VM är jag tveksam till om det är så många fler. Däremot efter VM, när några försvinner av olika anledningar, borde vi kunna få med några spelare till.

Som?

– Tobias Gustafsson borde vara aktuell. Martin Karlsson om han fortsätter gå åt rätt håll. Det finns säkert ytter­ligare någon.

Samma poäng

Om Libk har gått överraskande starkt kan man säga detsamma om Warberg, som många till och med tippade utanför slutspel. Nu står västkustlaget på samma poäng som Libk i tätstriden.

– De har gjort det bättre än väntat. Det finns inget speciellt att se upp med, utan de spelar mest på att utnyttja eventuella misstag, säger Astbrant inför söndagens match.

Läget i laget?

– Bara bra. Vi känner att vi är starka, stabila och svårslagna. Jag räknar med några småjusteringar, men vi har inga skador eller sjukdomar som stör.

Matchdags

Linköping IBK–Warberg

Superligan, Sporthallen, söndag 17.00

Corren tippar: 7–4

Läget i laget: Henrik Qvist spelklar igen. Alla tillgängliga för spel.

Notera 1: Båda lagen står på 17 poäng.

Notera 2: Backen Jesper Johansson är poängbäst i Libk med tolv poäng.

Oddset: 1) 1,42 X) 7,00 2) 3,95.

Övriga matcher i helgen: Mullsjö–Storvreta, Dalen–AIK, Granlo–Helsingborg, Falun–Växjö, Sirius–Pixbo, Mora–Höllviken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!