Klart: Libk värvar ny tjeckisk stjärna: "Kan bli världens bästa"

Nu bekräftas att Linköping IBK värvar tjeckiske målvaktsstjärnan Tomas Jurco.
– Jag skulle säga att han har potential att bli världens bästa målvakt, säger sportchefen Johan Fredriksson.

Tomas Jurco spelar i Linköping från och med i höst.

Tomas Jurco spelar i Linköping från och med i höst.

Foto: Johan Nilsson / TT

Innebandy2025-05-16 09:00

Efter att Leo Torell Hagström tvingats lägga av har Libk varit på jakt efter en ny sista utpost – och Expressen var först med att skriva om intresset för Tomas Jurco.

Nu är det klart.

21-åringen kommer från en stark säsong, kom med Tatran tvåa i tjeckiska ligan och spelade mot Sverige i semifinalmötet i VM i vintras.

Därmed ökar kolonin med spelare från Tjeckien i klubben. Matej Jendrisak och Josef Rypar kompletteras med Lukas Puncochar, som presenterades häromdagen, och Tomas Jurco, som presenteras nu.

– Det har alltid varit min dröm att spela i svenska ligan, då det är en av de bästa och mest krävande ligorna i världen. Jag valde Linköping då de visade ett stort intresse vilket är viktigt för mig. Jag hoppas att vi kommer göra bra ifrån oss kommande säsong och att mitt beslut att flytta till Linköping är rätt, säger Jurco till klubbens hemsida.

Han var i Linköping och provtränade i vintras och återkommer nu i slutet av maj för att ytterligare bekanta sig med staden, klubben och laget. Sedan hem till Tjeckien innan han ansluter permanent från och med augusti.

– Jag är en väldigt hårt arbetande och målmedveten person som kan göra allt för att laget ska vinna matcher, säger han.

Johan Fredriksson säger:

– Vi är väldigt glada att Tomas kommer till Linköping och att vi får in en ung men redan landslagsmeriterad målvakt känns fantastiskt bra. Jag skulle säga att han har potential att bli världens bästa målvakt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!