DIVISION 2
Solfjäderstaden 14
IBF Norrköping 1
Sedan bedarrade offensivlustan ett tag, men efter ännu en målexplosion i tredje perioden var utklassningen ett faktum.
- Idag lossnade det med besked. Mycket beroende på att vi hade bra fart och inställning från början. Men det måste påpekas att motståndet inte var av högsta klass, sa en nöjd Pär Björn, hemmatränaren.
Nej, verkligen inte. IBF gjorde ett närmast pinsamt intryck.
Andra perioden kan man ta med sig.
Då lyckades man krympa ytorna för hemmalaget och dra ner tempot till egen nivå. Men i sista perioden kom alla lagets svagheter i dagen och långa stunder var det rena uppvisningen av de betydligt rappare och skickligare hemmaspelarna. Solfjädern vann sista perioden med hela 9-0.
Poängkungen Martin Johansson saknades liksom lånet från Mjölby, Gustav Andersson, men det spelade liksom ingen roll den här kvällen.
- Martin hade nog kunnat spela om det krävts och Gustav är ännu inte spelklar, sa Pär Björn som nog behöver de båda poängmaskinerna när motståndet blir tuffare. Nu sällade sig också Kalle Fransson till skadelistan, men han hoppades själv att fotskadan inte skulle visa sig så allvarlig.
Johan Schelin fick chansen i förstafemman och den tog han väl vara på. Fyra mål ordnade han till och blev med det bäste målskytt. Övriga mål gjorde Kristian Göransson 2, Joakim Ström 2, Daniel Alfheim 2, Tobias Wahlström 2, Kalle Fransson och Johan Ragvald.
Göranssons båda mål var riktiga delikatesser och han får tillsammans med Johan Schelin och backen Patrik Ljungberg extra plus.