Bekräftat: stjärnan missar finalen

Här är Linköpings HC:s tunga smäll inför finalen mot Luleå.

Foto: Peter Jigerström

Ishockey2016-03-15 21:44

Videon är inte längre tillgänglig

Lagets bästa spelare och kanadensiska stjärna Jennifer Wakefield tvingas efter onsdagens första final hem till Kanada för att vara med landslaget inför VM. Enligt Correns uppgifter har LHC-ledningen varit medveten om situationen en tid, men valt att lägga det åt sidan och inte göra några kommentarer förrän efter onsdagskvällens match. När kontraktet skrevs under missades att undersöka och reda ut den detaljen.

Det var tidningen NSD som avslöjade nyheten på tisdagen och Corren har fått uppgifterna bekräftade. Peter Frantz, LHC-tränaren, vill inte kommentera ärendet ytterligare, men säger:

– Vi ska vinna matchen i morgon och vi ska vinna på lördag.

Jennifer Wakefield spelar i finalmatch ett, men ska sedan hem för att vara med på uppladdningslägret inför VM. Trots att det är mitt under finalserien. Wakefield har kontrakt med kanadensiska förbundet och riskerar att petas ur landslaget om hon inte dyker upp.

För LHC är det naturligtvis ett ruskigt tungt avbräck. Under slutspelet har forwarden stått för sex poäng på fem matcher medan hon i grundserien noterades för sanslösa 55 poäng på 18 matcher efter återkomsten till Linköping.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!