– Vi får se hur han känner sig i morgon (torsdag). Jag tror inte att vi tar ett beslut förrän då, säger Dan Tangnes, tränaren.
Högberg, som imponerat stort under hösten och växt ut till förstamålvakt, fick skadekänning på specialpasset före ordinarie onsdagsträning och fick behandling i stället för att fortsätta på is.
Med all säkerhet är det ingen större skada, men det är osäkert om han kan vara med mot Karlskrona. Oavsett vilket talar det också för att Jacob Johansson blir kvar i målet. Kan inte Högberg vara med går juniorkeepern Rasmus Hedström in som back up.
I övrigt blir LHC-laget som väntat med bara Emil Kristensen fortsatt på skadelistan. Niclas Bergfors är spelklar och kommer att ges speltid – trots att övriga kedjor fungerat bra på slutet.
– Det handlar inte om en spelare hit eller dit. Det är viktigt att Niclas också kommer in och blir varm i kläderna. Det kan bero lite på matchbild, men mest troligt är att vi kommer att spela med tretton forwards, säger Dan Tangnes.
Efter Karlskronamatchen väntar bortamöte med Örebro på lördag.