Kan en kylmössa ge effekt?

Kan en kylmössa vara lösningen på ishockeyns bekymmer med hjärnskakningar? Tveksamt, tycker Linköping HC.

ishockey2018-11-28 09:38

– Det är en så komplex fråga och vi är inte övertygade om att det finns några vetenskapliga bevis, säger klubbläkaren Iannis Magounakis.

Polarcool har tagit fram en kylmössa som funnits på marknaden i två år. Företaget har nu börsnoterats och anlitat förre SHL-backen Erik Andersson, med mångårigt förflutet i LHC, för att sprida kunskap.

– Vi vill att det här ska vara lika vanligt som hjärtstartare, säger företagets vd Iman Ziai till hockeysverige.se.

Åtta klubbar i SHL och allsvenskan använder sig av mössan, som används för att kyla huvudet och lindra effekten efter smällar. Flera klubbar har helt tackat nej, eller inte svarat, medan exempelvis LHC hör till dem som valt att inte arbeta aktivt med mössan.

– Däremot jämförs våra resultat med klubbarna som använder produkten, säger Iannis Magounakis.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!