"Kändes som en deal med djävulen"

Mathis Olimb fick den stora chansen att avgöra – men missade. "Jag har aldrig haft en så tung start på en säsong", sa LHC-stjärnan.

Foto: Fotograf saknas!

ishockey2016-11-10 22:38

EXKLUSIVT: Mini-podd direkt efter matchen.

Han suckade efter ännu en tuff förlust i Saab arena.

Det var en hel del som var bra mot Färjestad, men lika sjutton blev det stryk.

Igen.

1–2 sedan formstarka topplaget avgjort med straffmål av Johan Ryno. Dessförinnan hade just Olimb haft chansen att bli matchhjälte, men sköt över.

– Sådana här matcher är jätteviktiga. Det är så stor skillnad på att få en eller två poäng. Både för hur du mår och för tabellen. En poäng känns som ingenting, sa Mathis Olimb besviket.

Skador

LHC värvade honom och brorsan Ken Andre för att leda laget, men så här långt har de norrmännen mest varit skadade och bara spelat en match tillsammans. Efter comebacken i CHL-mötet med Helsingfors i tisdags gjorde nu i alla fall Mathis Olimb sin första SHL-insats på ett antal veckor efter axelskadan mot Djurgården.

Betyget?

Helt okej.

Bättre och bättre efter en halvdan start.

– Kul att vara med och lira igen. Nästan som julafton. Synd bara att vi kunde vinna. Vi sköt 40 skott och skapade så mycket chanser att det nästan kändes som vi hade en deal med djävulen. Det är målen som räknas.

Din egen insats?

– Det kändes som att det släppte i andra perioden när jag vågade släppa loss mer och fick lite mer trygghet i kroppen. Det är inte så att du är rädd för att bli skadad, men det kan ändå finnas en viss tvekan över att gå in i närkamper och det är sällan bra. Mot slutet spelade som jag vill.

– Jag har aldrig haft en så här tung start på en säsong. Men vad ska man göra, liksom? Man får försöka att vara positiv. Nu kommer brorsan snart med igen och det blir bra förbåde mig och laget. I form och skadefri är han topp tre-center i SHL, sa Mathis Olimb, som bara svarat för en poäng under hösten.

Bättre laget

Inför bara 4 745 åskådare var LHC det spelmässigt bättre laget över 65 minuter, men fler mål än det som Broc Little gjorde i andra perioden blev det inte. Ineffektiviteten var tydlig och inte minst märktes det på alla missade möjligheter i numerära överlägen.

Marcus Högberg, hemmamålvakten, var alldeles utmärkt och fick välförtjänt pris som bästa LHC-are.

Problemet?

Lars Haugen i Färjestad var ännu bättre.

– Han måste ha gjort årets match. Jag tror aldrig att jag sett honom så bra, sa Olimb om landsmannen.

LHC hade hoppats på att bryta den dystra hemma­sviten, men nu förlängdes den ytterligare. Totalt sett en av höstens bästa matcher i Saab arena, även om det kanske inte säger så mycket.

– Kan vi fortsätta att spela så här kommer vi att vinna många matcher på hemmaplan också, sa Dan Tangnes, tränaren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!