"Känslan är att intresset ökat"

För sista gången är LHC direktkvalificerat till CHL-hockeyn. Anders Mäki, klubbdirektören, tycker att det är bra.

Anders Mäki hoppas få med de ryska klubbarna i CHL inom några år.

Anders Mäki hoppas få med de ryska klubbarna i CHL inom några år.

Foto: Fotograf saknas!

Ishockey2016-09-02 09:01

– Det är den vägen vi behöver gå för att höja statusen. Just nu är det tufft att få med lag från Ryssland, men förhoppningsvis är vi där om några år. Då kan man verkligen prata om Champions hockey league, säger han.

Från och med nästa säsong blir det betydligt tuffare att komma med i Europaturneringen. Antalet lag bantas till 32 och det på sina håll hårt kritiserade upplägget, där ägarklubbarna varit garanterade en plats, slopas.

Nu ska det enbart vara sportsliga meriter som avgör om du kommer med eller inte. För svensk del betyder det, med en eller annan möjlig reservation, att de fyra semifinallagen i slutspelet och det i övrigt bäst placerade laget i grundserien är kvalificerade.

– Min känsla är att intresset ökat något till i år. Vi hoppas att det ska vara så i Linköping också. Förhoppningsvis är många nyfikna i och med att vi inte spelat hemma tidigare under sommaren, säger Anders Mäki inför kvällens möte med finska Jyp.

Sedan starten finns också LHC bland de 26 klubbar som är delägare i CHL. Så är det fortfarande, även om det under något eller några år inte skulle bli något spel i turneringen. Av SHL-klubbarna har även Frölunda, Färjestad, Djurgården, HV och Luleå aktieposter i bolaget.

– Det har inget med det sportliga att göra det på sättet. Det är ingenting vi slantar in en massa pengar på, men är en trygghet och jag minns att det var en huggsexa när Luleå kom in för några år sedan. Dessutom har vi fått betalt för det jobb som är gjort, säger Mäki.

Efter två raka vinster är LHC i praktiken klart för avancemang från gruppspelet. Utöver en trio på landslagsuppdrag vilar backen Gabriel Carlsson och centern Garrett Roe i kväll.

Matchdags

Linköpings HC–Jyp Jyväskylä

Champions hockey league, grupp K, Saab arena, fredag 20.00 (SVT 24)

Corren tippar: 3–2

Läget i laget: Emil Kristensen och bröderna Olimb på OS-kval med Danmark respektive Norge. Garrett Roe och Gabriel Carlsson vilar. Juniorerna Anton Björkman och Emil Westerlund gör A-lagsdebut.

Notera: Broc Little är poängbäst i LHC med tre mål på de två första CHL-matcherna.

Oddset: 1) 1,87 X) 4,05 2) 3,30.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!