Videon är inte längre tillgänglig
- Nu jävlar är det slut på förluster, sa han till Corren sent på onsdagskvällen.
LHC-centern hade bråttom hem från Saab arena efter tunga förlusten mot Växjö (2-3).
- Lilltjejen var inte nöjd med spelet och var lite grinig, sa han med glimten i ögat.
Mest uppmärksammat i tredje kvartsfinalen: Josh Hennessys tackling mot huvudet på Sebastian Karlsson. Växjöforwarden fick matchstraff och riskerar även en längre avstängning när disciplinnämnden sagt sitt. Mycket talar för att han inte spelar mer i kvartsfinalserien.
– Det är ett idiotiskt överfall – att kalla det för dumt räcker inte till. Det är en jätteful tackling. Jag förstår inte hur han kan göra så där, sa Petter Rönnqvist, expert i C more.
Tv-experten fick medhåll av Växjötränaren Sam Hallam på presskonferensen efteråt.
– Jag tycker att det är en ful tackling. Oavsett om det är mitt lag som delar ut eller tar emot den så ska det inte förekomma. Den blir korrekt dömd direkt på isen, sa han.
Tror du att det blir avstängning?
– Ja.
LHC-centern gick i isen, blödde ymnigt med ett spräckt ögonbryn, men kom snart tillbaka i spel. Många i hemmalaget kom inte upp på samma nivå som i tidigare kvartsfinaler, men Sebastian Karlsson gjorde det.
– Det är bara att titta på hur Sebbe ser ut. Han visade vägen med sitt ledarskap, sa Dan Tangnes, tränaren.
Karlsson mådde också okej efter fulsmällen.
- Det är bara bra, än så länge i alla fall. Jag kommer att träna i morgon. Fast jag lär väl få tufft med modellandet i framtiden, sa han.