Klubbikonen lämnar HV71: "Tudelad känsla"

Assisterande sportchefen och förre storspelaren Johan Davidsson lämnar krisande HV71 efter säsongen.

Johan Davidsson lämnar HV71.

Johan Davidsson lämnar HV71.

Foto: MATHIAS BERGELD

Ishockey2021-03-18 16:00

– Jag är 45 år och ska jag någon gång göra något annat i livet så är det dags nu. Det är naturligtvis en tudelad känsla. HV71 har betytt så oerhört mycket i mitt liv och jag är väldigt tacksam både för min spelarkarriär och mina år som assisterande sportchef. Det har varit många stunder av glädje, men också tuffa perioder som den vi är inne i nu, säger Davidsson till klubbens hemsida

Han har fyra SM-guld och har spelat över 900 matcher för HV71. Sedan 2014 har Davidsson varit assisterande sportchef, men snart är det alltså slut. Klubbdirektören Agne Bengtsson säger till föreningens hemsida:

– Det är naturligtvis tråkigt när uppskattade och duktiga medarbetare slutar. Det går inte sätta ord på Johans betydelse för HV71 under så många år. Jag vill tacka Johan för denna gång, jag vet att han kommer finns hos oss på olika sätt även i framtiden. Vi önskar lycka till i framtiden och ser närmast fram emot att fortsätta se honom som ungdomsledare i HV71.

Jönköpingslaget går blytungt i SHL och ligger sist. Man är 12 poäng efter LHC med två matcher mindre spelade.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!