Lämnade LHC i veckan – nu får backen toppjobb inom SDHL

Emmy Alasalmi lämnar Linköping HC – och den aktiva hockeykarriären. 31-åringen har fått ett nytt toppjobb inom ligaorganisationen SDHL.

Emmy Alasalmi slutar med sin aktiva hockeykarriär och får ett jobb inom SDHL-organisationen.

Emmy Alasalmi slutar med sin aktiva hockeykarriär och får ett jobb inom SDHL-organisationen.

Foto: Emma Wallskog/Bildbyrån

Ishockey2025-03-13 09:52

– Det känns som att en helt ny värld öppnas, säger Emmy Alasalmi till SDHL:s hemsida

Den landslagsmeriterade backen avslutade spelarkarriären med en säsong i LHC där det blev nio poäng på 33 matcher. Tidigare i veckan kom nyheten att Alasalmi lämnar Linköping – nu är hon alltså klar för ett jobb som ligakoordinator i SDHL.

"I sin nya tjänst kommer hon att arbeta nära SDHL-organisationen, klubbarna och spelarna för att fortsätta driva ligan framåt. Med sin långa erfarenhet som spelare har hon en unik förståelse för vad som krävs både på och utanför isen", skriver SDHL på sin hemsida. 

– Jag är glad och tacksam över att få fortsätta jobba med hockey och fortfarande vara en del av det, säger Emmy Alasalmi till SDHL:s hemsida.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!