Som väntat blev det seger i bortamötet med bottenlaget SDE. Linköpings HC vann med 3–1 och förstärkte därmed serieledningen till sex poäng före Luleå – som dock har två matcher mindre spelade. Östling gillade förstås ännu en vinst, men var ändå inte helt nöjd.
– Varje gång du spelar vill du få till den där perfekta matchen. Dit har vi inte riktigt kommit. Det är lite för sällan som vi får den där riktigt goa känslan. Det finns mer att ta ut och det vet jag att tjejerna också tycker, sa hon.
Vad saknas?
– Svårt att sätta fingret på. Men ibland blir vi väl inaktiva och dippar i matcherna.
Nu blev det en oväntat knapp triumf i Stockholm. LHC hade tre måls ledning efter halva matchen, hemmalaget reducerade med fyra sekunder kvar av andra perioden och skapade sedan ett visst tryck i slutet.
– Vi fick några utvisningar emot oss där. Men inte så att vi stod och darrade i båset. SDE har gått framåt och är ett svårt motstånd för oss, sa Madeleine Östling.
Målen: Madelen Haug Hansen, Lara Stalder och Moa Wernblom