LHC-kaptenen: "Då är det säkert kul att spela mot oss"

Andra raka LHC-förlusten och Jonas Junland var inte nådig i sin kritik. "Så jävla dåligt", sa lagkaptenen.

Jonas Junland var förstås besviken efter svaga insatsen mot Djurgården. Främst första perioden sänkte LHC i Saab arena.

Jonas Junland var förstås besviken efter svaga insatsen mot Djurgården. Främst första perioden sänkte LHC i Saab arena.

Foto: Peter Holgersson/Bildbyrån

Ishockey2020-12-28 21:10

Sista hemmamatchen före nyår slutade med klar förlust: 1–5 (1–2, 0–1, 0–2) mot Djurgården – och det var den usla starten som satte ton för resten av matchen. Linköping HC hamnade i tidigt underläge, tvingades jaga och kom sedan aldrig i kapp. 

Och Jonas Junland sågade fullständigt insatsen i C more-intervjun efter första perioden:

– Så jävla dåligt. Det finns inga ursäkter. Det är bara fruktansvärt dåligt. Vi vet vad vi ska göra, men gör det inte. Inställningen fattas och det är inte acceptabelt i det här laget. 

Efteråt var inte ögonen riktigt lika mörka, men backstjärnan försökte sig fortsatt inte på några bortförklaringar.

Han sänkte blicken i marken och sa till Sporten:

– Vi sov i första perioden, men sedan tyckte jag ändå att vi var där. Det saknades den sista viljan att blocka det där skottet eller vinna den där duellen. Jag vill att vi som lag ska inse vad vi gjorde bra före jul. Vad som gjorde oss framgångsrika och som såg till att vi alltid hade chansen att ta poäng. Det här är inte en tid att bli spretiga utan en tid att vara starka tillsammans.

– Nu ger vi bort matcherna och då är det säkert ganska kul att spela mot oss, sa Jonas Junland.

Hur kommer man ur det? Det är bara två matcher, men samtidigt starten på en minst sagt intensiv period.

– De där frågorna är omöjliga att svara exakt på. Vi har ändå tidigare listat ut vad som krävs, så varför skulle vi inte kunna göra det igen? Det lättaste är att komma ihop mer som lag och lita på att kamraten bredvid gör sitt jobb om jag gör mitt. Om det funnits någon trollformel hade jag kastat fram den för länge sen.

Något bättre blev det, men inte tillräckligt. Efter LHC-bekantingen Niclas Bergfors dubbla bortamål hade Jaakko Rissanen, framspelad av ovannämnde Junland, reducerat i slutet av första perioden och i den andra sköt Henrik Törnqvist klockrent i ribban i öppet läge.

– Vi var nära 2–2 där och då kan en sådan här match svänga, men vi förtjänade väl inte nog mycket att den skulle svänga. Vi har inte spelat tillräckligt bra som lag i två matcher nu och inte förtjänat inte få några poäng med oss. Det är skittråkigt, sa Junland.

Det var under en period hyfsat nära kvittering, men i stället kom 1–3 när Jonas Holös tappade pucken i egen zon och Albin Grewe fick till slut öppet mål. Det blev inte heller mycket till forceringsjakt i tredje perioden och Henrik Eriksson avgjorde definitivt med fjärde bortamålet. 

Därmed ännu en tung LHC-förlust och missad möjlighet att förbättra läget i bottenstriden.

– Pratar du för mycket om att ha bra starter kan det bli en börda. Hockey ska någonstans handla om att vara lite avslappnad och ha kul. Du ska göra ditt jobb så att nästa spelare kan komma in och göra sitt. Nu är det som att vi försöker göra allas jobb hela tiden.

– Vi är aggressiva som sjutton, det tacklas och vi kommer fel och nästa kommer fel…det blir som en dominoeffekt. När den är bra blir det precis tvärtom, sa Jonas Junland.

Bert Robertsson, tränaren, sa:

– Första perioden var under all kritik. Djurgården spelade på ett sätt som vi borde kunna göra. Vi gjorde det betydligt bättre i andra, men i tredje for vi mest runt utan att få något bett i spelet. 

Hur tänker ni angående målvaktsmatchningen? Niklas Lundström har startat tolv av de tretton senaste matcherna nu.

– Vi ställer den målvakt som vi tror för dagen ska kunna vinna hockeymatcher åt oss. Det är det valet som vi gör.

Tre punkter

1) Mardrömsstarten
Sitta kvar i bussen har man ju hört, men var LHC befann sig till att börja med vete sjutton. Usel start och skott som väl enkelt hittade in till 0–2.

2) Saknaden
Broc Little stod tillsammans med flera skadade lagkamrater på läktaren. Oj, vad han, och de, hade behövts. Men poängkungen spelar inte förrän tidigast i februari.

3) Släkten är bäst
Niclas Bergfors gjorde inte många mål i LHC. Nu gjorde han två i första perioden. I sin tusende professionella match i karriären.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!