LHC-nyförvärvet hyllas: "Vill ta vara på chansen"

Med Skellefteå: sex poäng på 33 matcher. Med LHC: fyra poäng på tre matcher. "Märks att Tyler vill ta vara på chansen han fått", säger Daniel Eriksson, tränaren.

Tyler Morley.

Tyler Morley.

Foto: Bildbyrån

Ishockey2021-01-27 16:00

Sena nyförvärven David Rautio och Alexander Johansson gjorde debut mot Brynäs (5–3) i tisdags. Samtidigt gjorde Tyler Morley sin tredje insats i LHC-tröjan efter flytten från Skellefteå och svarade för ett par avgörande målgivande passningar. Nu väntar möte med gamla laget på torsdagskvällen.

– Tyler är revanschsugen och vill ta vara på chansen som han har fått. Det märks tydligt. Han har gjort bra avvägningar, med kreativa saker, men även med hårt jobb och fysiskt spel, säger Daniel Eriksson när vi når honom på bussen på väg norrut.

SHL-jumbon tillbringar natten i Umeå, tränar där på morgonen, åker upp till Skellefteå för match och sedan tillbaka till björkarnas stad före hemresan på fredag.

– Det blir mycket tid tillsammans och jag tror att det kan vara nyttigt och bra för oss att komma iväg så här. Bra med en seger senast för att ytterligare stärka moralen, säger Daniel Eriksson.

Han räknar med samma manskap mot Skellefteå, men med viss förhoppning om comeback för Filip Berglund.

– Filip är med upp och har varit på is senaste dagarna. Vi får se hur han känner sig.

Och ni har bestämt vem som står i mål, men säger inget till mig?

– Exakt så. Haha.

Matchdags

Skellefteå–LHC

SHL, Skellefteå kraft arena, torsdag 19.00

Läget i laget: Jussi Rynnäs, Mattias Bäckman, Hampus Larsson, Broc Little, Henrik Törnqvist, Arvid Costmar och Dan Pettersson saknas. Filip Berglund stort frågetecken.

Övrigt: Örebro–Luleå, Brynäs–Rögle, Djurgården–Färjestad, HV–Växjö.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!