– Jag hade lite tur förra året. Tanken var att Gustav Forsling skulle lira och sen så fick han stanna i Chicago. Då blev det en backplats ledig och jag fick chansen i några matcher i CHL. De tyckte att jag gjorde det bra. Det blev flera skador och jag blev en av sex backar - till slut var jag uppe i mina 100 minuter och då fick man kontraktet. Det var en dröm som gick i uppfyllelse, säger Anton Björkman.
Varför tror du att just du fick chansen?
– Jag försöker att vara orädd ute på isen. Jag är inte störst men spelar med pondus och går in 100 procent i varje närkamp. Sedan har jag ett starkt spel runt mål med att boxa ut och få bort både spelare och klubbor.
Men under förra säsongen i de sista slutspelsmatcherna ådrog han sig en axelskada som ledde till att han fick operaras.
– Det var under en bortamatch mot Färjestad som jag först fick en smäll mot axeln. Jag vilade sedan i tre veckor men var med A-laget igen under kvartsfinalen som sjundeback, och fick spela några byten. Men sedan var jag med J18 och skulle crosschecka en Djurgårdare framför eget mål – men då gick axeln ur led.
Under påsken blev det en operation för Björkman efterföljt av rehab i fem månader. Han var tillbaka precis innan serien skulle börja och spelade nio matcher i säsongsstarten. Men i det första bytet mot Frölunda för några matcher sedan var olyckan framme på nytt.
– Det var en tilltrasslad situation där jag fastnade nere i hörnet i en Frölundaspelare och så hamnade axeln i ytterläge. Så nu är den paj - igen, säger Björkman och fortsätter:
– Det blir ingen operation den här gången utan nu har jag kört rehab i tre veckor och ska rehaba i tre veckor till, så det verkligen får läka. Sedan är det bara att hoppas att axeln håller. Vi har sagt att jag måste känna mig trygg innan jag kommer tillbaka och även vara redo mentalt.
På grund av skadeproblemen har han missat både U18-VM och kommer att missa J20-VM.
– Det var väldigt tungt i början, men sen när man väl har accepterat att det har hänt går det lättare. Det är enklare att veta att man kommer missa ett mästerskap än att man behöver känna en stress. Nu kan jag träna i lugn och ro. Det är bättre att acceptera situationen och ta det lugnt.
Vad har du för målsättningar framöver?
– Jag hoppas att kunna göra det så bra som möjligt i A-laget så att jag får ett förnyat kontrakt. Jag har inte haft så stora förhoppningar på J20-VM nu eftersom backarna som finns att tillgå är i toppkvalité och konkurrensen är väldigt tuff. Men nästa säsong blir det att satsa på VM.