33-åringen såg belåten ut efter 4–2-vinsten mot Oskarshamn.
Linköping HC tog tredje raka hemmasegern och poäng för fjärde matchen i rad.
– Det kunde ha slutat hur som helst. Vi följde vår plan under första tio minuterna, men sen tappade vi lite. Även om jag tyckte att vi stängde ned det hyfsat i slutet hade bland andra (Patrik) Karlkvist två bra lägen. (Marcus) Högberg gjorde några svettiga räddningar och bidrog starkt till segern, sa Jakobs.
Efter tre säsonger som assisterande tränare i Oskarshamn bytte han i våras till samma roll i Linköping. Nu ställdes han för första gången i SHL-sammanhang mot sin tidigare klubb.
– Klart att det var speciellt. Jag hade några bra år där, känner många i och runt laget och inte minst jobbade jag nära Martin (Filander) i två säsonger. Det var skönt och viktigt att vi kunde vinna, sa Jeff Jakobs som när presskonferensen var slut gav tränarkollegan en varm och hjärtlig kram.
Knappt 5 800 åskådare i Saab arena bjöds på rock´n´roll-hockey med böljande spel och gott om chanser åt båda håll.
Det var inte riktigt så som LHC ville ha det.
– Nej, det blev för mycket fram och tillbaka för vår smak. Vi gynnas inte riktigt av den hockeyn. Oskarshamn är bäst i ligan när de får spela offensivt och frejdigt och där släppte vi till för mycket, sa han.
Han fick se Ty Rattie göra två mål för LHC, men också Patrik Karlkvist näta två gånger om för Oskarshamn.
– Han är bäst i serien, sa Jakobs.
Leksandslånet Tobias Ekberg gjorde sin första match i LHC-tröjan.
Betyget?
– Han såg ut ungefär som jag hade förväntat mig. Stabil. Vågar hålla i pucken och vågar spela. Klart godkänd insats, sa tränaren.