LHC-tränaren log efter vinsten i sexpoängsmötet med Timrå (2–1) på torsdagskvällen. Henrik Törnqvist och Broc Little som innebar att differensen till lagen under kvalstrecket ökade med tre poäng till Timrå och två till Djurgården.
Ni ser läget i faktarutan här intill.
– Viktig seger så klart. Stor eloge till killarna som klarade av att hantera det. Alla visste vad som stod på spel. Det är en härlig period, det kommer att vara så här två veckor till, sa Klas Östman.
Är det bara härligt?
– Nej, inte bara. Men det är väl det här idrott och någonstans måste vi väl tycka om det? Även om vi skapade oss en lucka på tre poäng till så kommer inte Timrå att ge upp. De kommer att vara där och nagga alla lag i bakhasorna. Men vi får njuta av att det är mycket på spel.
Om matchen sa han:
– Två lag som prioriterade att spela försvarsspel. Sedan vet jag inte om isen hjälpte till, men det såg ut som det var kämpigt att spela med pucken. Jag är nöjd med hur vi höll oss till matchplanen och spelade för varandra. Det var ett lagspel som jag kände igen från den period där vi spelade som bäst.