Östman om läget i LHC: "Varit lite sneda"

Efter en intensiv vecka har schemat blivit snäppet luftigare för LHC som gör sig redo för bussresa mot Timrå. Men vilka spelare fyller sätena? "Jag räknar inte med någon av dem", säger tränaren Klas Östman.

Klas Östman i LHC-båset.

Klas Östman i LHC-båset.

Foto: Peter Jigerström

Ishockey2021-10-18 15:00

Måndagsförmiddagen innebar ett individuellt träningsupplägg för LHC, några körde på is och några körde fys.

– Vi försöker anpassa lite efter den belastning som vi haft. Vi har varit lite sneda, några har spelat väldigt mycket och några lite mindre. Det var en bra träningsdag, säger tränaren Klas Östman.

I lördags var Jimmy Andersson tillbaka från skadelistan och matchades mot Frölunda. Det gav inga bakslag och han tränade på måndagen.

Läget för skadade Mattias Bäckman, Jonas Junland, Ben Maxwell, Nikola Pasic och Patrick Russell är oförändrat.

– Det är inga förändringar vad jag vet. Det är ingen av dem som varit borta som är tillbaka i träning. Så jag räknar inte med någon av dem på torsdag. 

Skadeläget har krävt att LHC matchar juniorer. J20-laget går som tåget och flera av spelarna som fått chansen i A-laget har imponerat.

– Vi har en jättebra juniorverksamhet som i många år varit en av de bästa i landet. Utan det så vet jag inte hur vi hade klarat oss just nu. Sedan är det en balansgång, vi vill gärna ha upp så många som möjligt, men kanske inte alla samtidigt. 

Efter onsdagsträningen tar LHC bussen upp till Sundsvall och på torsdag väntar Timrå.

– Det känns bra för oss att ha fått de här dagarna med lite ledighet och kunna träna på här innan vi ska spela igen. Sista veckan har det känts som vi bara spelat matcher, sen har vi "rehabat" emellan och det är inte riktigt bra.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!