Aftonbladet skrev om det osäkra läget tidigare under fredagen – och Sporten har samma uppgifter. Hittas en lösning med den hårt kritiserade NHL-meriterade forwarden, som draftades i första rundan för tio år sedan, och med någon annan klubb kommer kontraktet att brytas.
Vi har varit i kontakt med LHC:s general manager Niklas Persson som inte vill kommentera.
Stefan Matteau skrev i våras på ett tvåårsavtal och var tänkt för en roll högre upp i laget, men har efter avklarad skada och sjukdom inte alls presterat utifrån förväntningarna. I de avslutande matcherna före uppehållet var han extraforward utan speltid.
28-åringen vill spela, nu är han bänkad och det är så klart ingen optimal situation för någon. I sådana lägen brukar ofta nås en överenskommelse.
Det är ingen vågad gissning att LHC i så fall vill hitta en klubb som är beredd att ta över kontraktet. Under den senaste tiden har möjligheterna undersökts, men Matteau har tränat med laget i veckan och ingenting är klart åt något håll.
Så här långt under SHL-hösten har nordamerikanen svarat för en enda poäng på 16 matcher och frågan är om det blir några fler.
För några dagar sedan sa Klas Östman, tränaren, till Sporten om petningen:
– Jag har förklarat varför och han har tagit det på ett proffsigt sätt. Han tränar på. Sen finns det ingen som tycker att det är roligt. Men vi försöker förhålla oss till det på samma sätt som om det varit en 19-åring.
LHC nystartar borta mot Växjö nästa lördag.