Ni med hockeykoll vet säkert att Linköpingskillen gick nästan hela förra säsongen utan att spela. Men till slut gjorde han klart med allsvenska Kristianstad och registrerades samtidigt som tredjekeeper i SHL-succélaget Rögle. För att om så skulle behövas kunna rycka in i det SM-slutspel som väntade.
Men det blev inget slutspel och inte heller någon kvalserie för Kristianstad, som därmed spelar vidare i allsvenskan till hösten. Var Christian Engstrand spelar är däremot oklart.
– Agenten har en dialog med ett antal klubbar just nu, men inget som är klart, säger han.
Fansfavoriten lämnade LHC våren 2014 och har sedan dess varit runt i många olika klubbar i olika ligor. Efter degraderingen från SHL med Mora våren 2019 blev det i vintras inte mer än åtta matcher i allsvenska bottenlaget. Nu är framtiden oviss och Sporten vet att det fanns ett intresse att återvända till LHC, men där valde klubben att i stället satsa på Niklas Lundström (från Vita Hästen) som komplement till Jonas Gustavsson.
Engstrand bekräftar också att en kontakt togs med moderklubben.
– Ja, det stämmer. Men de valde att gå på annat alternativ, säger han.
Tills vidare tränar 31-åringen i Linköping tillsammans med Klas Dahlbeck, Gustav Forsling och Anton Karlsson.
Den pågående coronapandemin kan också innebära att många spelare får svårare att hitta nya adresser när klubbar krisar.
– Ja, det är tuffa tider just nu tyvärr. Men det är ju lika för alla, säger Christian Engstrand.