– Han träffar läkare senare i veckan och det är dumt att säga så mycket innan det. Vi får avvakta där. Självklart vill vi vara på den säkra sidan, säger general managern Fredrik Emvall.
Men han mår okej?– Ja, det gör han.
Almen Bibic kom nyligen tillbaka efter den otäcka smällen mot huvudet för några veckor sedan. Men i lördagsmötet med Frölunda tvingades han utgå efter en tackling av Ryan Lasch efter bara några minuter. LHC-backen föll till isen, men klarade sig betydligt bättre än förra gången. Med tanke på historiken togs dock snabbt beslutet att han av säkerhetsskäl inte fick spela vidare.
Efter fem raka LHC-förluster – två av femton poäng – och inte en trepoängare sedan 11 oktober är det nu landslagsuppehåll i SHL-hockeyn. LHC har två spelare (Lukas Bengtsson och Nick Sörensen) i Tre Kronor och ytterligare tre i Juniorkronorna (Adam Ginning, Olle Lycksell och Johan Södergran) som spelar turnering i Finland respektive Tjeckien.
För de som är kvar hemma väntar träningar som vanligt, men också en del ledigt.
– Vi ska prata ihop oss och analysera det som varit. Det är inte det lättaste att dominera på samma sätt på bortaplan, men vi vill så klart att det ska se ut mer som det gjort hemma, säger Emvall.
Tommy Jonsson, tränaren, var starkt kritisk till era tänkta toppspelare efter förlusten senast.– Nu vet jag inte exakt vad Tommy sa, men jag kan också se att det finns spelare där vi hoppas på mer produktion framåt.
Något nytt vad gäller förlängning av kontrakt?– Nej, inte just nu.
LHC spelar nästa match tisdag 13 november, hemma mot Växjö.