Bandy lockar fler -- men inte i Motala

MOTALA2005-01-11 00:00

För första gången på flera år kan de allsvenska bandyklubbarna redovisa ett ökat publiksnitt.

175 689 åskådare har sett de 112 matcherna i grundserien, vilket betyder ett snitt på 1 569 besökare per match -- 41 fler än förra säsongen.

Som väntat är Hammarby överlägset bäst i publikligan, med inte mindre än 3 491 åskådare i snitt på hemmamatcherna på Zinkensdamm. Därnäst följer Bollnäs (2 646), Villa (2 359) och Edsbyn (2 001).

För IFK Motala är det långt i från lika rolig läsning. Östgötarna har den sämsta siffran av samtliga lag, med bara 784 betalande åskådare per match.

Det kan jämföras med förra säsongens slutsnitt på 917.

Mer bandy:

IFK Motala har varit en av de mest drivande klubbarna vad gäller att hitta ett nytt seriesystem. Likt många andra inom bandyn förespråkar IFK en rak elitserie eller allsvenska.

Nu ser det också ut som om så blir fallet. På lördag presenterar en arbetsgrupp ett förslag för förbundsstyrelsen som innebär en rak serie -- med 14 lag.

En sådan förändring kan inte bli aktuell förrän till säsongen 2006--07. Skulle årsmötet i juni besluta om en fortsättning med samma antal lag som nu i högsta serien (16) kan det dock bli en nyordning redan till nästa höst.

-- Tretton av de allsvenska lagen vill ha en rak serie. Det känns självklart att vi måste lyssna på det, sa Mats Westling, ordförande i tävlingskommittén och i den tillsatta arbetsgruppen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om