Enklare anordna proffsboxningsgalor

Nu blir det enklare att anordna proffsboxningsgalor i Sverige. Boxningsförbundets proffsboxningskommission har fått ett generellt tillstånd att arrangera proffsboxningsmatcher. Tillståndet gäller till och med 2008.

Örebro2007-10-04 00:00

Nu blir det enklare att anordna proffsboxningsgalor i Sverige.

Boxningsförbundets proffsboxningskommission har fått ett generellt tillstånd att arrangera proffsboxningsmatcher.

Det generella tillståndet gäller till och med 2008. Och det gäller bara om matcherna håller sig till de svenska anpassade reglerna, exempelvis att matcherna inte får vara längre än tolv minuter.

Det generella tillståndet gäller bara för proffsboxningskommissionen. Övriga kampsportsarrangörer måste som tidigare vända sig till kampsportsdelegationen vid länsstyrelsen i Örebro och begära tillstånd för varje arrangemang.

Sedan den nya lagen infördes i januari 2007 har alla proffsboxningsgalor haft tillsyn från länsstyrelsen som nu känner sig tillräckligt säker på att galorna fungerar. Och proffsboxningskommissionen har visat på ett tydligt sätt att man förstått regelverket, säger Sten Renglin, presschef vid länsstyrelsen i Örebro, om skälet till att länsstyrelsen ger det generella tillståndet.
Proffsboxningskommissionen är också den första som kommer in med en ansökan om att få ett generellt tillstånd. Det här generella tillståndet ger dem lite mindre byråkrati.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!