Alva känner av EM-formen

Alva Olsson känner sig i bra form ­inför EM och har goda chanser att slåss om medaljerna.

Alva Olsson

Alva Olsson

Foto: Peter Jigerström

Orientering2016-05-18 13:00

Det har varit en tävlings­intensiv säsong för Linköpingsorienteraren Alva Olsson och än är det inte över. Hennes övertygande resultat i början av våren gjorde att hon blev uttagen till EM och nu ligger tävlingen runt hörnet. Olsson är väldigt hoppfull och känner att formen sitter där den ska.

– Allt känns bra inför EM. Jag känner mig i bra form så det känns väldigt positivt, säger orienteraren till Corren.

Tävlingen kommer att avgöras i Tjeckien 21–28 maj och den svenska truppen har höga ambitioner och en stark trupp.

– Det känns verkligen jättebra. Det är en jättebra grupp och många har gjort bra ifrån sig. Det är ett skönt gäng att vara i, säger Olsson som trivs och är mycket positiv.

Damtruppen består av elva orienterare men tyvärr saknas kända Lena Eliasson från Borlänge, som har fått skadeproblem. I stället håller många ögonen på Tove Alexandersson, storstjärnan i Stora Tuna, som ska vara med i samtliga individuella distanser och har höga förväntningar på sig. Även ­Helena Jansson från Nacka, som kommer vara med i långdistans och medeldistans, är ett stort hopp i den svenska truppen.

Våren har varit väldigt intensiv för Alva Olsson med många tävlingar. Nu på slutet har hon däremot försökt att ta det lite lugnare och ladda om inför kommande EM där hon kommer vara med i sprint och långdistans.

Att hon redan tävlat så pass mycket under säsongen är inget hon tror kommer ha någon påverkan, utan hon tror att hon har goda chanser i Tjeckien.

– Jag känner mig som sagt i bra form så det viktiga är att få till bra lopp. Om jag lyckas med att få till bra lopp kan det nog räcka långt, ­säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!