23–26 (12–15) slutade matchen i Linköpings sporthall sedan RP varit nära att gå i kapp på slutet. Det var bara något mål ifrån.
– Vi bränner chanserna och jag vet inte vad det beror på. Vi gör inte det vi ska och skjuter inte där vi ska skjuta, trots att vi scoutat deras målvakt före matchen, kommenterar RP-tränaren Johan Pettersson.
Målvakten i Hallby heter Klara Härnström och spikade igen stundtals i andra halvlek när RP skapade lägen, RP som för sällan utnyttjade dessa. Härnström utsågs också till främsta bortaspelare.
Samtidigt missade Jonna Libom en straff, sköt den i stolpen, och Mika Thorsson sköt utanför tomt Hallbymål från långt håll. Det var egna misstag som gjorde att RP inte tog någon poäng.
– Det är en tuff match med två bra lag som möts. Trots att vi förlorar tycker jag att vi har en trend uppåt efter en tuff höst. Vi känner att det ska bli vår vår, säger Mika Thorsson.
25-åriga Thorsson är uppvuxen i Karlskrona, men har ändå blivit en bärande spelare i RP, tack vare studier i Linköping. Pappa är Pierre Thorsson och frågan är om handbollen i Linköping kan bli het som i hans ungdom på 1980- och 1990-talet.
– Handbollsfolket här i stan får alla hjälpas åt och göra så gott vi kan. Det är många olika saker det handlar om, på lång sikt behövs det hallar att växa i, säger Mika Thorsson.
Målen, RP: Jonna Libom 5, Elin Sjöbrink 4, Mika Thorsson 4, Alice Hägg 3, Olivia Thörnholm 3, Nathalie Barhanko 2, Paulina Blick 1, Liza Arfelt 1. Hallbys bästa: Elin Johansson 6, Hanna Tolstrup 5.
Publik: 144.