Faran över för Linköpingsklubben – var nära att läggas ned

Faran är över för Linköpingsklubben.
– Det var nära att vi fick lägga ned verksamheten, säger Patrik Bergenwald.
Nu öppnar han för mer samarbete mellan stadens segelklubbar.

Patrik Bergenwald är ordförande i Linköpings jolleseglarklubb.

Patrik Bergenwald är ordförande i Linköpings jolleseglarklubb.

Foto: Montage

Segling2025-05-12 15:00
  • Linköpings jolleseglarklubb, som varit aktiv i över 50 år, riskerade att läggas ned på grund av svårigheter att bilda en styrelse.
  • Klubbens ordförande, Patrik Bergenwald, uttrycker lättnad över att verksamheten kan fortsätta och öppnar för mer samarbete mellan stadens segelklubbar.

Efter över 50 år har Linköpings jolleseglarklubb under våren riskerat att tvingas lägga ned.

Anledningen är att man länge inte lyckades forma en styrelse. Utan kassör gick det inte att driva verksamheten vidare.

Men efter många och men (och ett extra årsmöte) har det nu löst sig och ordföranden Patrik Bergenwald kan pusta ut.

Han säger:

– Otroligt skönt att vi äntligen har kommit i mål. Det har varit oroligt och väldigt nära att vi fick lägga ned verksamheten. Vi hade kopplat in kommunen som tryckte på för att vi skulle få till en lösning, inte minst med den nya aktivitetslokalen som är planerad och finansierad.

Bergenwald framhåller att klubben märker av att barnkullarna har minskat och tror att även lågkonjunkturen har påverkat jakten på klubbledare. Det är ingen nyhet att många föreningar har det tufft att hitta frivilliga krafter och ordföranden pratar om att jobba långsiktigt – med ett utökat samarbete som ett spår.

– Det kan inte för ofta stå och falla på det här sättet. Ska vi jobba mer tillsammans? Det kan vara ett alternativ. Det finns en idé om ett närmare samarbete med LSS (Linköpings segelsällskap) och vi kikar på vad vi kan göra. Men det är inget som är aktuellt här och nu, säger Patrik Bergenwald.

Om någon månad är det dags för start för jolleklubbens traditionella seglarskola med ett hundratal barn anmälda.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!