Vretaloppet lockade trots ruskväder

Regn, blötsnö och blåst var inget som hindrade cirka 50 deltagare från att ge sig ut i skidspåren i Olstorp i onsdags kväll.

Foto: Fotograf saknas!

SKIDOR2018-02-01 10:55

Årets vinter har hittills inte varit någon höjdare för Östergötlands skidentusiaster. Förra året körde klubben en tvådagars tourtävling med bonussekunder och jaktstart, på grund av mildvädret blev årets upplaga av Vretaloppet en teknisk sprint på 1,2 kilometer och arrangörerna fick göra sitt yttersta för att få fram ett åkbart underlag.

Vretaloppet är en ungdomstävling som i år lockade ungefär 50 startande. Banan innehöll hårnålskurvor, gupp, slalompassager, bågar och snabba vändningar. I H13-14, som var kvällens största klass, blev det seger för Edvin Elofsson från Boxholm. Han vann med sju sekunder före Hugo Persson från Åtvidaberg. I D13-14-klassen vann Finspångs Sofie Ettling före hemmaåkarna Ellen Holm och Louise Hallander.

Hemmaseger blev det i H11-12 där Tage Börjesson åkte in fyra sekunder före Arvid Trofast från Borensberg.

I tjejklassen blev det fyra Syaåkare i topp, Edith Carlander vann före Jennifer Sandell. I H9-10 hade Vretaåkarna en bra dag med Ville Jutterdal som etta före Theo Malm. Boxholm-Ekebys Tilde Olofsson åkte snabbast i D9-10-klassen.

Nästa år har arrangören planer på att försöka få till lite längre sträckor igen, men att samtidigt behålla de tekniska inslagen. Det gör tävlingen lite roligare och lättare för fler att vara med på.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!