Andra raka förlusten för LHC

Foto:

SÖDERTÄLJE2005-01-04 00:00

ISHOCKEY, ELITSERIEN

Södertälje 4

Linköping 3

Formlaget Södertälje med nykomponerade tränarduon Mats Hallin och Anders Eldebrink tog nu fjärde raka vinsten och ett lite fastare grepp om den sista slutspelsplatsen.

Bara att glömma

För Linköpings HC var det något så ovanligt som den andra raka förlusten, om än efter förlängning, men det har inte hänt tidigare den här säsongen. Senast var förra säsongen i den 45:e och 46:e omgången mot HV 71 respektive Djurgården.

-- Aldrig roligt att förlora. Jag vet inte varför, men vi började inte bra. Innan hade vi pratat om att vi måste vara med eftersom Södertälje har bra form och gott självförtroende. Men första perioden är ju bara att glömma, sa Henrik Tallinder, LHC:s bästa spelare i klassiska Scaniarinken.

Tränaren Roger Melin:

-- Vi gjorde en dålig match mot HV 71 senast och jag trodde att vi skulle visa bättre vilja nu. Men första perioden var inte alls bra.

Så sant så.

Det var Södertälje för hela slanten i inledningen, och hemmalagets kedja med finske superstjärnan Olli Jokinen i spetsen skapade ofta oro framför Fredrik Norrena i LHC-målet. Det tog drygt tolv minuter innan nollan var spräckt, då Jokinen styrde in 1--0 i spel fem mot tre.

Det var hur rättvist som helst, LHC var inte med i matchen och förlorade skottstatistiken med 15--5.

Roger Melin agerade direkt i paus, och till den andra perioden hade LHC-tränaren vaskat om rejält i femmorna. Johan Andersson, Johan Lindström och Tim Eriksson fick alla vila och spelade sedan bara något enstaka byte. Ändå kunde Södertälje göra 2--0 genom Olli Jokinen och det såg ut att bli en bekväm hemmaseger inför 4 511 åskådare.

Rejälare

Men ett oväntat LHC-mål genom Mikko Peltola efter exakt halva matchen ändrade förutsättningarna, och efter det var det mestadels spel i SSK:s zon.

-- Vi blev rejälare i allting och tog för oss mer, tyckte Roger Melin, och fick medhåll Ulf Söderström, som sakta men säkert verkar närma sig formen.

-- Starkt att vi kunde kämpa oss tillbaka i andra perioden. Matchen blev ju också roligare, den måste ha varit rätt underhållande att titta på.

Visst var det så. LHC ökade tempot efter reduceringen, och resten av matchen blev intensiv och tempostark, precis så som vi vant oss att se Linköpings HC den här hösten och vintern.

Det låg en bortakvittering i luften hela den andra perioden, men istället kom den direkt i tredje när Mike Knuble vände och vred på motståndarbackar innan han sköt ett chansskott som gick upp i nättaket bakom en skymd Rastislav Stana i Södertäljes mål.

Kvitterat och LHC var rejält på gång, och trots att Dick Tärnströms isskott hittade in bakom Fredrik Norrena till 3--2 fick LHC med sig en poäng tack vare Mikko Peltola, som slog in pucken efter Tony Mårtenssons fina passning.

-- Sista perioden var väl hygglig, starkt av oss att få till en förlängning, tyckte Roger Melin.

-- Tredje perioden har vi, synd att vi inte kunde avgöra, sa Söderström, som själv hade ett gyllene läge från nära håll.

Besviken

Istället blev Dick Tärnström hemmalagets frälsare när han i förlängningen iskallt rundade Fredrik Norrena och satte 4--3.

-- Man blir besviken när man inte vinner, vi vill vinna varje match, sa Henrik Tallinder.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!