Chansen till slutspel borta för Piraterna

SPEEDWAY/GÖTEBORG2005-08-24 00:00

ELITSERIEN

Kaparna 51

Piraterna 45

Lagledaren Fredrik Staaf var förstås riktigt besviken efteråt.Kanske inte så mycket på lagets insats utan mer på de förutsättningarsom bjöds.

-- Jag förstår att inte fler vill komma och hit och titta, för det som bjuds här liknar inte speedway.

Han syftar på den bana som Kaparna bjöd på och som gjorde första delen av matchen oerhört chansartad.

-- Det var så gropigt och spårigt att det egentligen handlade mer omatt hålla sig kvar på cykeln, sa Kenneth Bjerre och skakade på huvudet.

Det var först i de sista fyra heaten som det gick att åka ordentlig speedway genom båda kurvorna.

Jonnas Kylmäkorpi, lagkapten i Kaparna, menade att alla medel ärtillåtna när det handlar om att hänga kvar i serien som hans lag kämparför.

-- Vi vet att Piraterna är bra på hala banor men har det tuffare närdet är mer fäste. Därför bestämde vi att göra banan riktigt tjock idag, sa han och log.

-- Men jag kan medge att det kanske blev alltför mycket material påbanan till en början och det var kanske lite väl gropigt de förstheaten.

Men det var också där som hemmalaget grundlade sin seger. Redan idet första heatet vann man dubbelt och tog en ledning som man senaldrig släppte.

Piraterna var som närmast två poäng ifrån efter det nionde heatet (26--28) men kom aldrig ikapp och förbi.

Körde på tejpen

Alla chanser till seger för Piraterna försvann i det 13:e heatet närFredrik Staaf toppade bort Stefan Andersson till förmån för RyanSullivan. Då ryckte Grzegorz Walasek för tidigt i starten, fickstartejpen över hjälmen när den gick upp och heatet blåstes av medföljd att Walasek blev utesluten.

Staaf kastade in Michal Szczepaniak istället men KaparnasHampel/Kylmä-korpi stack ifrån till en säker femetta och avgjorde dennasorgliga tillställning.

I Damian Balinskis frånvaro fick Stefan Andersson ta hans plats ochbilda par med Kenneth Bjerre. Ingen kan väl påstå att det var någotlyckokast precis.

I de två första heaten var båda hopplöst långt efter och förlorade med 1--5 två gånger om.

Sen hade Andersson gjort sitt den här kvällen och ställdes över i sina två kommande heat.

Inte bara Andersson utan de flesta av Piraternas förare var på tok för ojämna för att ha en chans att ta hem segern i går.

När nye Michal Szczepaniak vann ett heat så var Ryan Sullivan sist och när Grzegorz Walasek vann så var Mark Loram långt efter.

Fattas

Och en storstjärna som Ryan Sullivan får inte vara så ojämn som hanvar i går med serien 3--0--2--1--0 och förluster mot anonyma namn somPawel Hlib och Kim Jansson.

Dessutom på en bana han borde känna till efter flera säsonger i Kaparna.

Avstängningen av Damian Balinski har förstås kostat mycket kraft förledningen i Piraterna men Fredrik Staaf ville inte säga att det varenda anledningen till att laget förlorade i går.

-- Det är klart att det syns att något fattas i laget men att detvarit så konstiga turer kring avstängningen tror jag inte påverkat. Detkunde lika gärna varit en skada som stoppat Balinski, förarna är såvana vid att köra med olika förare hela tiden att de kan anpassa sigefter de förutsättningar som råder.

Kenneth Bjerre erkände att han saknade Balinski.

-- Det är klart. Vi har kört bra ihop och känner varandra väl så attvi väljer rätt väg i första kurvan. Det hade säkert gått bra med Stefanockså men nu var banan så dålig i början att vi aldrig fick chansen attåka som ett par.

Nu väntar tre betydelselösa matcher för Piraterna, närmastIndianerna borta i morgon. Matcher som dock lär avgöra vilket lag somåker ur. Och Fredrik Staaf tror inte att det blir svårt att ladda om.

-- Nej, vi ska göra allt vi kan för att vinna det som är kvar. Om viinte kan ta oss till slutspel vill vi ändå komma så långt upp sommöjligt i serien.

‚Matchens ?

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!