Andersson missnöjd med Svemos beslut

Piraterna och sex andra klubbar ville att konkursdrabbade Smedernas resultat skulle kvarstå i speedwayens elitserie. Men så blir det inte.

Foto: Tord Olsson

SPEEDWAY/MOTALA2009-07-20 22:51

Ett besked Motalaklubbens lagledare Stefan Andersson är oerhört missnöjd med.

- Svemo ligger i Norrköping, jag säger inget mer, muttrar han när Corren når honom under måndagen.

Det Andersson syftar på är att Norrköpingslaget Vargarna, en av Piraternas värsta konkurrenter i jakten på en slutspelsplats, gynnas mest av Svemos beslut att stryka Smedernas samtliga lagresultat.

De har nämligen förlorat båda sina möten med Smederna och Piraterna, som vunnit mot Eskilstunalaget och tidigare bara hade tre poäng upp till Vargarna i tabellen, är nu plötsligt hela fem efter.

Snitten behålls

Övriga elitklubbar, förutom just Vargarna, förlorar också på att stryka resultaten och skickade därför via serieföreningen in en skrivelse till Svemo med sina åsikter i ärendet.

- Svemo säger att de eftersträvar att komma närmare klubbarna genom serieföreningen. Men trots att det var klar majoritet i den här frågan, sju mot en, så sket de bara i det, säger Andersson som själv är involverad i föreningen.

- Och vad de gör också är att de stryker poängen men behåller förarsnitten. Så lite skralt kan man säga att lagen inte har kört men förarna har gjort det. Det blir ju helkonstigt.

- Men nu är det så här det är. Vi har kört för dåligt och själva satt oss i den här situationen.

Möte i Målilla

Svemos besked skulle komma i förra veckan - men först under måndagen meddelade man att plocka bort alla resultat som Smederna gjort tidigare under säsongen. Och de förare som lämnat klubben går alltså i sina nya klubbar in på det personliga snitt de hade när konkursansökan lämnades in.

- Det fanns inget i regelboken om vad som skulle hända vid en konkurs men det är praxis i övriga lagidrotter, säger Christer Gustavsson, sammankallande i rundbanesektionen, till TT.

Vad som kommer att hända nästa år gällande antal lag i högsta serien är inte klart. Målet var att öka från nio till tio lag, men nu är frågan om två klubbar ekonomiskt klarar att ta steget upp.

- Vi kommer att ha ett möte med klubbarna i Målilla kommande helg och då hoppas jag att läget klarnar en del, även om vi inte kan ta några beslut redan då. Klubbarna i allsvenskan måste veta vad som gäller, säger Gustavsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om