Motalakillen, numera tävlande för Rospiggarna, vann tävlingen och kunde därmed vara belåten med lördagskvällen. Men det var han inte. Anledningen: bara 13 av 16 förare deltog i tävlingen - och 13 av 20 heat avgjordes med en eller flera förare kort.
I ett av heaten var Piraternas Mikael Max ensam (!) på banan.
Då förstår ni.
- När det blir så här är det bara löjligt. Det är lika bra att lägga ned kvalet. Låt i stället de sex förare som har högst snitt i elitserien få åka i kvartsfinalen. Ingen kan säga annat än att det vore rättvist, sa Jonas Davidsson.
Flera förare lämnade sena återbud, vissa hörde inte av sig alls, och några lämnade återbud via ombud.
- En del hade tydligen inte hört av sig. Dålig stil, sa Davidsson.
Svenske förbundskaptenen Mats Olsson rasade över det tunna startfältet.
- Det är rent för jävligt, jag är så fruktansvärt besviken på de som inte dök upp. Det är inte ett svek bara mot arrangören, utan även mot sporten. Jag kommer gå vidare med det här till förbundet (Svemo), det är fruktansvärt dålig disciplin. Förra året nominerade vi förare till VM-kvalet, och då blev det ett himla liv, nu fick alla chansen, och då gör de så här istället, sa Olsson till TT.
Tävlingen, då?
Tja, ovannämnde Davidsson vann, närmast före Fredrik Lindgren och Mikael Max. Topptrion fick välja mellan att köra kvartsfinal i Motala, Italien eller Ungern och samtliga valde det förstnämnda alternativet.
30 juni är det dags på Platenstadion.
- Jag har nästan aldrig kört bra där, men någon gång ska väl vara den första och det känns skönt att slippa åka i väg så långt, sa Jonas Davidsson.
I lördags körde han i Västervik, i går i Polen, i dag i England och i morgon i Sverige.
Sånt är livet för ett speedwayproffs i karriären.