Ingen Torvald Palema i Elitloppet

Segraren 2009 och tvåan 2010, Torvald Palema, kommer inte till start i Elitloppet. Åke Svanstedts stjärnhäst har drabbats av en kraftig infektion och måste vila i flera veckor.

Stockholm (TT)2011-05-16 23:31

Torvald Palema tävlade långt under sin kapacitet i storloppet Oslo grand prix i söndags.

- Efter en grundlig undersökning på måndagen visade det sig att han har en kraftig infektion i kroppen, säger Åke Svanstedt till TT.

Torvald Palema hade dessutom reaktioner i båda frambenen och har blivit behandlad för det. Om framkotorna tog skada av banan är oklart, men Svanstedt säger att Torvald Palema kändes fräsch inför loppet.

- Jag hoppas verkligen att det inte har satt sig på hjärtat, för ibland gör det så när hästen sprungit med en infektion i kroppen, säger Åke Svanstedt.

Nu väntar ett par veckors vila för tioårige Torvald Palema, som kanske gör sin sista tävlingssäsong.

- Om allt går väl hoppas jag starta honom i Östersund två veckor efter Elitloppet och sedan i Boden, precis som i fjol, säger Svanstedt.

Båda loppen ingår i gulddivisionen på V75.

För Elitloppet är Torvald Palemas avhopp ett tungt besked. Sedan tidigare är även stjärnhästarna Maharajah och Rapide Lebel osäkert startande.

Elitloppet avgörs söndagen den 29 maj.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!