Johansson klar för kvartsfinal Derby testar landsla...

TENNIS. Thomas Johansson är vidare till kvartsfinal i Pekings ATP-turne-ring, efter att ha besegrat finländske US Open-kvartsfinalisten Jarkko Nieminen med 6--4, 6--4 i andra omgången.BANDY. U 17-landslagsmannen Marcus Hillukkala är aktuell för all-svenska nykomlingen Derby. Att behålla landslagsplatsen blir svårt om man han ska spela vidare i Oxelösund i division 2 och nu blir det ett antal testträningar med Derby.BÅGSKYTTE. Svenska bågskytteförbundet har tilldelat Östergötland nästa års tavel-SM. Det blir ett samarrangemang mellan länets klubbar, och med största säkerhet med Motala som huvudort.ISHOCKEY. Isstadion i Skellefteå ska byggas om och byter namn. Ett tolv-årigt sponsoravtal gör att det allsvenska ishockey-laget Skellefteå AIK i fortsättningen ska spela i Skellefteå Kraft Arena. Hallen byggs om till en evenemangsarena med start i januari 2006 och ska i framtiden ta 6 200 åskådare. (TT)ISHOCKEY. Modos back Lars Jansson tvingas sluta med ishockey. En knä-skada sätter stopp för karriären. Skadan uppkom redan i oktober 2003 och Jansson har sedan dess bara kunnat spela i tio matcher för Örnsköldsviksklubben.ISHOCKEY. Brynäs förstärker sin ishockeytrupp med backen Rodrigo Lavins. Den 31-årige lettiske landslagsmannen klarade en läkarundersökning under tisdagen och kommer att skriva på ett ettårskontrakt under onsdagen, uppger Gävle Nyhetsbyrå.HANDBOLL. Hammarbys elitserielag i handboll har gjort klart med en meriterad förstärkning. Det är den norske landslagsspelaren Svend Magnus Pettersen, 25, som kommer att spela för Stockholms-klubben samtidigt som han studerar på KTH.2005-09-15 00:00

I kvartsfinalen ställs fjärdeseedade Johansson mot spanjoren Carlos Moya, som besegrade österrikaren Stefan Koubek med 3--6, 6--3, 6--2. Johansson har vunnit tre av de fyra tidigare mötena mot Moya. (TT)

Därefter väntas besked om det blir övergång.

"Efter att nu i höst provat att gå på is igen så konstateras att knäskadan till slut sätter stopp för fortsatt spel", säger Modos sportchef Bengt Hedin.

Jansson spelade för Modo i 15 säsonger och gjorde 86 mål under 570 tävlingsmatcher. (TT)

Den 31-årige backen blir Brynäs sjunde nyförvärv inför den kommande säsongen.

"Svend kommer med sin spelstil att ge fler möjligheter till uppställningar på nio meter. Han kan spela både på höger och vänster distans", säger Hammarbys sportchef Stefan Garpås. (TT)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!